Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Bank Austria: Kúpna sila eura klesla

Podľa analytikov Bank Austria je euro tento rok slabšie a to predovšetkým v niektorých zámorských krajinách.

„V zámorských dovolenkových destináciách je hodnota eura o 16 % nižšia ako vlani. Prudký pokles sme zaznamenali najmä v Južnej Amerike, menej výrazne sa prejavil v Ázii a v Afrike,“ hovorí hlavný ekonóm Bank Austria Stefan Bruckbauer. V Juhoafrickej republike, ktorá hostí tohtoročný svetový šampionát vo futbale, sa kombinácia posilnenia domácej meny a vyššieho rastu cien prejavila v poklese kúpnej sily eura až o 25% v porovnaní s minulým rokom. Napriek tomu však hodnota „dovolenkového eura“ zostáva vo väčšine zámorských destinácií (vrátane JAR) vyššia ako v Európe.

Kúpna sila eura v Turecku, ktoré je tiež jedným z populárnych dovolenkových cieľov Rakúšanov, klesla oproti vlaňajšiemu letu o 20 %. Táto situácia je odrazom posilnenia tureckej meny a výraznejšieho rastu cien ako v Rakúsku – v Turecku bola miera inflácie takmer 10 %. Kúpna sila eura je najvyššia v Maďarsku, za ním nasleduje Chorvátsko a na treťom mieste Turecko. Rakúskych dovolenkárov môže prekvapiť aj značný pokles hodnoty eura v USA (až o 13 %), jeho kúpna sila je tu však s hodnotou 108 eur stále mierne vyššia ako v Rakúsku. Podobná situácia je toto leto aj vo Veľkej Británie.

Spomedzi najobľúbenejších dovolenkových destinácií „dovolenkové euro“ vzrástlo v tejto sezóne len v Chorvátsku, Nemecku a Portugalsku – nárast však dosahuje iba okolo 1 % a jeho príčinou je o niečo nižšia miera inflácie. Spomedzi dovolenkármi menej vyhľadávaných európskych krajín sa hodnota eura v porovnaní s Rakúskom udržiava na podstatne vyššej úrovni v Rumunsku, Bulharsku a Poľsku. Kúpna sila eura v Česku a na Slovensku je stále vyššia ako v Rakúsku, hoci v porovnaní s minulým rokom zaznamenala mierny pokles.

Z krajín zahrnutých v prieskume hodnota eura najviac klesla v Brazílii. V súvislosti s výsledkami prieskumu je podľa ekonómov Bank Austria potrebné uvedomiť si, že uvedené údaje sú priemerné a že údaje pre konkrétne oblasti (napr. Londýn ako hlavné mesto) môžu byť od priemeru odlišné. Cenové úrovne sa vzťahujú na priemernú všeobecnú ponuku tovarov a služieb v jednotlivých krajinách, ceny konkrétnych produktov (najmä určených pre turistov) sa môžu od priemerných hodnôt značne líšiť. Z tohto dôvodu prieskum neuvádza absolútne úrovne hodnôt, ale len ich zmeny (aj v prípade vzdialených destinácií). Okrem toho treba tiež prihliadať na to, že dôvodom podstatne nižších cien v niektorých krajinách v porovnaní s Rakúskom je väčšinou vyššia úroveň príjmov v Rakúsku. Ak by ceny v Rakúsku boli nižšie, boli by nižšie aj príjmy, v dôsledku čoho by si mnohí ľudia dovolenku nemohli dovoliť.

Zdroj: Bank Austria, UniCredit Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *