Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Bank of Japan bez zmien

Investície 15.03.2016 | 22:07 0 Komentárov

Utorok sa na trhoch niesol v relatívne pokojnej nálade a trhy skôr vyčkávali na stredajšie zasadnutie amerického Fedu.  Nastavenie menovej politiky zverejnila centrálna banka Japonska, nepriniesla však žiadne významnejšie prekvapenie. Hlavná úroková sadzba ostala nezmenená na –0.10 % a objem nákupov v rámci programu kvantitatívneho uvoľňovania ostal taktiež bez zmeny na 80 triliónoch jenov.

Z Japonska sme spoznali aj úrovne priemyselnej produkcie, ktorá v januári rástla o 3.7 %. Medziročne však priemyselná produkcia v krajine klesá, konkrétne o 3.8 %.

V ekonomickom kalendári sme sledovali aj francúzskej hodnoty inflácie meranej indexom CPI. Tá v mesiaci február rástla o 0.3 %, čím jemne vylepšila konsenzus 0.2 %. Medziročne je podľa CPI Francúzsko v deflácii na úrovni 0.2 %. Významnejšie dáta publikovali aj USA, maloobchodné tržby klesli v krajine o 0.1 % v súlade s konsenzom. Mierne sklamala inflácia meraná indexom PPI, ktorá sa vo februári pohybuje v záporných číslach na –0.2 %. Januárová hodnota bola pritom +0.1 %. Medziročne je inflácia v krajine podľa PPI na rovnej nule.

Akciovým trhom sa v utorok príliš nedarilo a hlavné indexy zaknihovali straty do jedného percenta. Nemecký DAX stratil 0.56 %, francúzsky CAC 0.75 %, britský FTSE 0.56 % a paneurópsky Euro Stoxx uzavrel deň so stratou 0.80 %. V podobnom duchu sa niesla aj americká seansa: S&P 500 –0.18 %, NASDAQ –0.45 %, DJIA ako jediný z hlavných indexov zaznamenal zisk 0.13 %.

Na forexovom trhu sa darilo americkému doláru, libra voči nemu stratila približne percento na GBPUSD 1.415. Viac ako 0.70 % získal USD aj na pároch s austrálskym, kanadským a novozélandským dolárom. Eurodolár výraznejšie zmeny nezaznamenal a vo večerných hodinách sa obchodoval na úrovni EURUSD 1.11.

Z komoditného trhu si vyberáme tradične ropu, ktorej hlavné benchmarky stratili v utorok približne 2 percentá. Ceny ropy reagovali na správy z Iránu, ktorý po ukončení embarga plánuje ešte viac rozšíriť vývoz čierneho zlata. Americká ľahká ropa WTI zaznamenala pokles o 2 % na 36.4 USD za barel. Severomorská zmes Brent zaznamenala stratu 1.90 % na 38.8 USD/barel.

Peter Rebo, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial