Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

Bank of Japan nemení úrokové sadzby

Bank of Japan v polovici decembra rozhodla podľa očakávania a ponechala základnú úrokovú sadzbu bez zmeny na najnižšej hladine 0,10%. Ďalší priestor na manévrovanie nemá.

Riziká v ekonomike pretrvávajú a centrálna banka preto podporuje dlhodobo uvoľnenú menovú politiku. Naposledy uskutočnila zmenu v decembri 2008, znížila sadzbu o desatinu percentuálneho bodu a navrhla stimulačné opatrenia. Na mimoriadnej schôdzke 1. decembra jednohlasne rozhodla podporiť likviditu pri nátlaku kabinetu reagovať na posilňujúci jen a klesajúce spotrebiteľské ceny.

BOJ posilnila program likvidity 10 bilióny jenov ($ 115,8 mld) a zvolila vyčkávaciu pozíciu. Japonský jen vyskočil voči doláru na 14-ročný vrchol a spotrebiteľské ceny trvalo zotrvali v záporných hodnotách 8 mesiacov. Výhľad je stále veľmi neistý. Podnikateľská dôvera v decembri zaostala za očakávaniami a rast HDP bol v 3Q09 revidovaný výrazne nadol. Rastú tlaky aby BOJ zvýšila objem nakúpených dlhopisov. V vyhlásení bankovej rady zaznelo, že sa ekonomika zlepšuje hlavne kvôli daňovým a monetárním stimulům doma i v zahraničí, zatiaľ čo stále chýba dostatočný impulz trvalé oživenie súkromného dopytu.

Premiér Hatoyama v novembri oficiálne vyhlásil, že je ekonomika v deflácii prvýkrát od polroka 2006. BOJ bude naďalej poskytovať komerčným bankám trojmesačné úvery za fixnú úrokovú sadzbu 0,1% a akceptovať ako zástavu korporátne a štátne dlhopisy aj obchodné cenné papiere. Cieľom programu je zintenzívniť efekty peňažného uklidňování takým spôsobom aby dlhodobé úrokové sadzby klesali. Japonská centrálna banka začala už v januári nakupovať cenné papiere od komerčných bánk, od marca aj právnických dlhopisy. Mimoriadne opatrenia predĺžila do konca decembra.

Zdroj: X-Trade Brokers.

Podrobnejšie informácie nájdete v sekcii investičné a burzové spravodajstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *