Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Akciový komentár: Bankové El Dorado

Americké akciové trh (DJIA 0,07%, SP -0,10%, Nasdaq 0,17%) dnes napriek opätovne silnému finančnému dopingu z firemného sektora si nedokázali výraznejšie prilepšiť.

Finančný sektor americkej ekonomiky pokračuje v dopĺňaní pozitívnych výsledkov, ktoré dnes zverejnil Morgan Stanley a pripojil sa tak predchádzajúcim siným dátam finančných žralokov J.P. Morgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs Group and Bank of America. Finančné inštitúcie sa tak postupne otriasli  z dopadov finančnej krízy a začínajú využívať efekt finančnej krízy vo svoj prospech (pomoc centrálnych bánk a jednotlivých vlád).

Krízová daň

Tento vývoj enormného nárastu zisku finančného sektora pri prehlbovaní dopadov finančnej krízy v ekonomike začína vyvolávať výraznú nevôľu, čo vedie k tomu, že na víkendovom zasadnutí G-20 (dvadsať najsilnejších globálnych ekonomík) tento víkend vo Washingtone sa bude rokovať o prípadnej dodatočnej „bankovej dani“ zo zisku. Vlády sa tak chcú zabezpečiť, pred vznikom výdavkov z ďalšej finančnej krízy, pričom náklady na záchranu bankového sektora by nešli zo zdrojov daňových poplatníkov ale práve z týchto zdrojov. Práve výhľad víkendového zasadnutia  G-20 môže limitovať snahy akciových titulov stúpať.

Grécko stále v kurze

Riziko je stále podporované gréckym problémom, pričom dlhodobé dlhové cenné papiere gréckej vlády dosahovali počas dnešného dňa výnosy nad 8%-ami. Trh tak prestáva Grécku veriť  a vypredáva grécke vládne dlhopisy. Dnes sa začali oficiálne v Aténach rokovania gréckej strany s členmi MMF, EU a ECB o finančnej pomoci v objeme 45 mld. EUR. Podľa posledných informácii, by grécka vláda mohla požiadať o finančnú pomoc dokonca pred termínom oficiálneho ukončenia projektu pomoci – 15.mája.

Graf vývoja sektorov indexu S&P 500

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *