Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Bankový odvod má sanovať vyššie výdavky na dôchodky

Banky 17.10.2019 | 17:14 0 Komentárov

Koaličná rada požiadala ministra financií Ladislava Kamenického, aby na najbližšiu schôdzu Národnej rady SR predložil legislatívne predĺženie platnosti osobitného bankového odvodu.

Ten sa pritom mal na budúci rok platiť posledný krát. Platí sa vo výške 0,2 percenta z hodnoty pasív bánk znížených o vlastné imanie.

Koaličná rada uviedla, že miera ziskovosti bánk a ich necitlivé správanie sa v oblasti bankových poplatkov oprávňuje vládnu koalíciu na prijatie krokov, ktoré zabezpečia nevyhnutné príjmy do štátneho rozpočtu v roku 2021, nad rámec plánovaných príjmov.

„Keď budú mať banky zachovaný odvod, bude aj na dôchodcov a bude aj na iné veci v tomto štáte,“ povedal predseda Národnej rady SR a strany SNS Andrej Danko.

Mal tým na mysli najmä vyššie náklady na zvýšenie minimálneho dôchodku, ktoré Národná rada SR tento týždeň schválila. Vyššie dôchodky by podľa neho mali stáť 148 miliónov eur.

„Peniaze na toto opatrenie sú v bankách, sú aj v iných nadnárodných spoločnostiach, ktoré si tu naozaj robia, čo chcú s daňovým systémom,“ dodal šéf takzvaných národniarov.

Minister financií Ladislav Kamenický by preto podľa neho nemal zvyšovať daň na cigarety, o ktorej sa uvažovalo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *