Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Banky avizujú od novembra zvyšovanie poplatkov

Banky 23.09.2019 | 11:05 0 Komentárov

Niektoré bankové služby od novembra zdražejú. Aktuálne zvyšovanie poplatkov ohlásili tri banky.

Zmeny cenníkov a poplatkov ohlásila VÚB, Prima banka a Poštová banka. Podľa portálu FinancnaHitparada.sk sú zmeny zamerané predovšetkým na poplatky súvisiace s operáciami vykonávanými na pobočkách a to najmä na prácu s hotovosťou. „Niektoré poplatky výrazne rastú, dokonca až dvojnásobne. Banky ale tiež zavádzajú do sadzobníkov úplne nové poplatky,“ hovorí analytik Finančnej hitparády Martin Švidroň.

Za zvyšovaním cien je fakt, že banky sa snažia ovplyvňovať návyky klientov, aby presmerovali ich aktivitu z kamenných pobočiek na internet. Práca s hotovosťou je prácna a zvyšuje náklady na personál bánk. Ďalším dôvodom zdražovania však je i zmena biznis modelu bánk. Tie zarábajú čoraz menej na úrokoch z úverov. Tento výpadok sa preto snažia kompenzovať zvyšovaním poplatkov. Tento trend už je viditeľný na minulých hospodárskych výsledkoch bánk a bude sa ešte viac posilňovať.

„Rast a zavádzanie nových poplatkov hovorí aj o snahe bánk zvýšiť príjmy z poplatkov, a tak vplývať na svoju ziskovosť, keďže v časoch nízkych úrokových sadzieb klesajú bankám úrokové výnosy. Tieto zložité časy pre banky trvajú už dosť dlho a navyše, všetko nasvedčuje tomu, že obrat vo vývoji úrokového prostredia tak skoro nepríde,“ dodáva M. Švidroň.

Klienti však majú niekoľko možností ako zvyšovanie poplatkov obísť. Môžu si napríklad niektoré služby predplatiť v balíku služieb. Mali by tak operácie kryté paušálom. Ďalšou možnosťou je získanie zľavy z ceny za balík služieb. Banky ponúkajú pri správnom využívanie služieb zľavu vo výške 50 alebo 100 percent z ceny balíka. Vyžaduje si to aktívnu prácu s účtom a platobnou kartou. „Ak banke platí klient priveľa, treba si porovnať poplatky v iných bankách a zvážiť zmenu za lacnejšiu banku,“ odporúča tretiu alternatívu ako ušetri M. Švidroň.

Kým za celý minulý rok realizovali banky 39 zmien cenníkov, v tomto roku ich bolo zatiaľ 27. Pre porovnanie, v roku 2017 to celkovo bolo 33 zmien, a v roku 2016 rekordných 83. „Z pohľadu frekvencie zmien cenníkov bánk tento rok nie je ničím výnimočný,“ konštatuje analytik Finančnej hitparády Martin Švidroň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *