Utorok 25. júna. Meniny má Tadeáš

Banky kartel neuzavreli, PMÚ teraz preverí trojicu stavebných sporiteľní

BankyBývanie 18.02.2012 | 10:12 0 Komentárov

Vyjadrenie ministra financií Ivana Mikloša z minulého roka, že za bankovými poplatkami môže byť kartelová dohoda, Protimonopolný úrad nepotvrdil. Najnovšie bude úrad skúmať možnú dohodu trojice stavebných sporiteľní

Minister financií Ivan Mikloš vyjadril na tlačovej besede pre rokom podozrenie, že poplatky bánk neurčuje trh, ale dohoda bankárov. Šéf rezortu financií uviedol, že je potrebné preskúmať, či zvyšovanie poplatkov nie je možnou kartelovou dohodou.

Dnes je jasné, že sa minister mýlil. Aj keď rozhodnutie PMÚ ešte nie je zverejnené, jeho hovorkyňa pre televíziu TA3 potvrdila, že v tomto prípade zákon na ochranu hospodárskej súťaže porušený nebol.   

Z médií zaznamenal správu aj výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie Ladislav Unčovský: „Rozumieme tomu tak, že Protimonopolný úrad len potvrdil, že neexistovala kartelová dohoda pri úveroch na bývanie.“ Minister I. Mikloš berie rozhodnutie na vedomie a dúfa, že vyšetrovanie bolo dôsledné.

Pracovníci Protimonopolného úradu sa tentoraz bližšie pozrú na trojicu stavebných sporiteľní, ktoré veľmi podobným spôsobom znížili svoje poplatky. Šéf Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš sa túto informáciu dozvedel len pred pár dňami: „Na jeseň tohto roka ministerstvo financií poslalo do NR SR návrh zákona, ktorý mal výrazným spôsobom regulovať poplatky stavebných sporiteľní. Tento zákon v parlamente neprešiel, ale stavebné sporiteľne sa rozhodli dobrovoľne nasledovať toto odporúčanie alebo neprijatý zákon a znížili sme poplatky. Na základe toho, že sme poplatky znížili sa PMÚ rozhodol skúmať či nedošlo k dohode troch stavebných sporiteľní a poplatky sme neznížili po vzájomnej dohode.“ I. Béreš to považuje za absurdné, keďže sporiteľne poplatky znižovali a nie zvyšovali.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *