Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Banky menia cenníky. Ktorých služieb sa dotknú?

Banky 27.11.2018 | 11:17 0 Komentárov

Banky na Slovensku už tradične menia koncom roka svoje cenníky. Aktuálne ide o Slovenskú sporiteľňu, Tatra banku, ČSOB a Oberbank.

Portál FinancnaHitparada.sk priniesol prehľad najdôležitejších zmien s odporúčaním, na ktoré z nich si dať najväčší pozor.

Sumár všetkých zmien v poplatkoch môžete nájsť tu.

Bežný účet

Skontrolujte si výšku mesačného poplatku za vedenie účtu alebo balíka služieb k bežnému účtu. Výšku poplatku nájdete napríklad vo výpise k účtu vo vašom internetovom bankovníctve. Porovnávajte, dnes nájdete balíky služieb k bežnému účtu, ktoré sú dokonca zadarmo.

Využívajte skôr balíky služieb, ako len „holé“ bežné účty. V balíkoch služieb máte totiž predplatené rôzne služby, ktoré si pri bežnom účte musíte zaplatiť navyše a tak v konečnom dôsledku môžete za využívanie „holého“ bežného účtu zaplatiť viac. Pri balíkoch služieb môžete dokonca získať až 100% zľavu z mesačného poplatku za vedenie pri jeho aktívnom využívaní. Ako získať zľavu práve vo Vašej banke sa dozviete tu.

Spotrebný úver a hypotéka

Ak chcete čerpať spotrebný úver alebo hypotéku, všimnite si okrem úrokovej sadzby aj poplatok za poskytnutie úveru. Tento poplatok môže byť skrytý pod názvom spracovateľský poplatok, jeho výška môže závisieť od výšky úveru a môže sa hýbať aj v stovkách eur.

Pobočky

Pozor na transakcie a operácie (hotovostné aj bezhotovostné) realizované v pobočke banky a zároveň aj SEPA operácie (prijatá a odoslaná platba, trvalý príkaz, inkaso). Snažte sa maximum operácií realizovať elektronicky.

Vklad hotovosti

Pozor na vklad väčšieho počtu mincí a bankoviek v hotovosti. Práca s hotovosťou na pobočke je drahá a banky si za to vypýtajú poplatok.

Bankomaty

Na výber hotovosti z vášho účtu využívajte len bankomaty vlastnej banky, v zahraničí bankomaty rovnakej bankovej skupiny.

Kreditné karty

Z kreditnej karty si hotovosť z bankomatov nevyberajte, za jeden výber môžete zaplatiť až 2% z vyberanej sumy, často je poplatok obmedzený minimálnou výškou, napríklad 6 eur.

Termínované vklady

Z termínovaného vkladu nevyberajte peniaze ešte v čase jeho viazanosti. Hrozí vám strata úroku z celej vyberanej sumy. Pri výbere termínovaného vkladu porovnávajte. Dnes banky ponúkajú rôzne kombinované produkty, kde časť peňazí investujete a druhú časť uložíte na zvýhodnený termínovaný vklad. Zvážte aj túto možnosť, prípadne ďalšie formy investovania, kde môžete získať vyššie zhodnotenie Vašich financií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *