Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Banky naháňajú tiene minulosti

Prvý pokles indexu SP500 za ostatných päť dní má dôvod prioritne v negatívnych správach pre finančný sektor. Objavujú sa totiž obavy o schopnosť bánk zvládať aktuálne negatívne ovzdušie ohľadom „rýchlych“ prepadov hypoték, ktoré by sa bankám nakoniec mohli vypomstiť.

Túto správu spolu so slabým výsledok deficitu obchodnej bilancie za august nedokázalo vyrovnať ani niekoľko správ o možných nových akvizíciách (Yahoo!, EMC). Štvrtkový akciový kokteil: Dow Jones -0,01%, SP500 -0,36%, Nasdaq Composite -0,24%.

Rekordný počet prepadov hypoték

Finančný sektor ukončil dnešné obchodovanie v strate 1,71%. Dôvodom silných strát sú správy, že banky až príliš rýchlo postupovali pri vyvlastňovaní domov a prepade hypoték a mohlo by sa stať, že za tieto činnosti budú pokutované a poprípade budú musieť kompenzovať aj tie domácnosti, ktoré neprávom vyvlastnili. Podľa odhadov spoločnosti FBR by bankám mohli vzniknúť z toho straty 6-10 mld. USD. Prepady hypoték totiž pokračujú rekordným tempom a len v septembri dosiahol počet domov, ktoré banky získali po neplatičoch 102 tis., historicky najvyššiu úroveň. Akcie JP Morgan Chase poklesli o 2,81%, Bank of America stratila 5,19%, Wells Fargo -4,22% a Citigroup -4,47%.

Rýchle prepady hypoték pod drobnohľadom

Počas obdobia, kedy bublina na realitnom trhu dosahovala svoje maximá, dávali hypotekárni bankári v US hypotéku takmer každému a to často aj bez overovania potrebných dokumentov. Nebolo treba ich overovať, nakoľko ak by bol dlžník náhodou v defaulte, stačilo dom predať na trhu a to často za vyššiu cenu, z čoho banka mohla dodatočne profitovať. Ceny ale začali klesať, ekonomika sa dostala do recesie a nesplácanie hypoték začalo narastať. Tí istí bankári, ktorí dovtedy bleskovo poskytovali hypotéky, teraz rovnako bleskovo podpisovali dokumenty, v ktorých banky klientom oznamovali, že o svoj dom prichádzajú.

Na tieto rýchle prepady hypoték začali obyvatelia upozorňovať úrady a veľmi rýchlo sa z tohto problému stala jedna z najväčších káuz súčasnosti. Banky totiž niekedy falšovali dokumenty, aby k prepadu hypoték mohlo dôjsť a vo väčšine prípadov vôbec nečítali podklady, na základe ktorých malo dôjsť k prepadu hypotéky. Včera bolo dokonca vo všetkých štátoch US nariadené prokurátormi vyšetrovanie vo veci týchto "rýchlych" prepadov hypoték a nové prepady (foreclosure) sú do odvolania zakázané. Bankám tak vznikajú dodatočné náklady a zároveň im hrozia aj značné pokuty.

Nedostatočné overovanie dokumentov by mohlo vyjsť banky draho,

Poskytovanie hypoték bez overovania všetkých dokumentov a rovnako aj prepady hypoték bez dostatočných informácií by bankám nemuselo spôsobiť len dodatočné náklady tým, že banky budú musieť tieto prepady znovu prešetriť a prípadne by mohli dostať aj pokutu, ale podľa denníka Washington Post budú banky možno musieť aj kompenzovať investorov, ktorí tieto hypotéky v sekuritizovanej forme nakúpili. Tí ich totiž kupovali v najlepšej viere, že banky majú k dispozícii všetky potrebné doklady. Teraz sa ale zisťuje, že banky si niektoré z týchto dokladov vyrábajú samé. Ak budú hedge fondy, penzijné fondy a iné inštitúcie v spoločnom konaní voči bankám úspešné, mohli by bankám vzniknúť obrovské náklady. Ako dokazuje prípad Goldman Sachs a entity Abacus, investori by v spore voči bankám mohli byť úspešní. Pre Wall Street by to bola ďalšia rana pod pás… Zaslúžená. Zároveň nezabúdajme, že sa v US blížia voľby, takže rýchle prepady hypoték by mohli byť dobrým predvolebným ťahom pre republikánov ako aj demokratov.

Zákaz prepadov hypoték – dvojsečná zbraň

Podľa analytikov by zákaz prepadov hypoték mohol trvať až do polovice budúceho roka. Tým by sa mohol zastaviť pokles cien nehnuteľností, nakoľko ich na trh bude prichádzať menej. Na druhú stranu by sa ale výrazne mohol zastaviť realitný trh, nakoľko podľa Deutsche Bank tvoria predaje domov z prepadnutých hypoték 30-35% celkového objemu predaja domov. Je otázne, či tí, ktorí chcú kúpiť nehnuteľnosť, budú preferovať drahšie nehnuteľnosti, ktoré neprešli prepadom. Po uvoľnení prepadov by následne ceny mali začať opäť výrazne klesať. Tieňovou zásobou nepredaných nehnuteľností ostane rast realitného trhu dodatočne obmedzený. Návrat realitného trhu na úrovne spred prasknutia bubliny ostáva zatiaľ stále v nedohľadne.

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *