Streda 22. mája. Meniny má Júlia, Juliána

Barack Obama chce načrieť do vreciek najbohatších Američanov

Americký prezident Barack Obama chce zdaniť príjmy najbohatších Američanov a zároveň zaviesť daň z dedičstva firemného majetku. 

Sadzba dane z kapitálových príjmov a dividend by sa mala zvýšiť zo súčasných 23,8 percenta na 28 percent. Je to už ďalšie zvýšenie v poradí, keď sadzba tejto dane bol v čase nástupu B. Obamu do prezidentského paláca len 15 percent.

Prezident by chcel zároveň zdaniť i prevod majetku pri dedení. Podľa súčasnej legislatívy nie je majetok vlastnený až do smrti pri prechode na dedičov spoplatnený. Cieľom je motivovať k držaniu majetku a odrádzať od jeho predaja.

USA by týmito daňami mali za desať rokov získať 320 mil. dolárov. Tento príjem by sa mal použiť na rôzne sociálne motivované kompenzácie, napríklad úľavy pre vzdelávanie, starostlivosť o deti a pracujúce páry. „To, čo tu vidíte, je určené na daňové úľavy pre strednú triedu, aby sme skutočne mohli vyriešiť stagnáciu príjmov strednej triedy,“ povedal Harry Stein, riaditeľ fiškálnej politiky v Centre amerického pokroku, ktoré má blízko k Demokratickej strane. Na schválenie je však samozrejme potrebné odsúhlasenie kongresom, ktorý ovládajú republikáni. Prezident má tak pred sebou ťažkú úlohu.

Tam už má dnes ťažkú pozíciu. Republikáni totiž presadzujú naopak zníženie korporátnych daní. „Fackovať malé americké podniky, sporiteľov a investorov ďalším zvyšovaním daní iba neguje výhody daňovej politiky, ktorá úspešne pomohla k expanzii hospodárstva, podpore úspor a tvorbe pracovných miest,“povedal republikán Orrin Hatch, predseda Finančnej komisie Senátu. Vyzýva ale prezidenta k spolupráci s Kongresom pri úprave zastaraného a príliš komplikovaného daňového zákonníka.

Zdroj: TASR, Reuters

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *