Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Barclays Capital: Svetový pohár v zadlžovaní

Kríza vládneho dlhu pokračuje. Výnosy gréckych dlhopisov stále dosahujú dvojciferné čísla. Barclays Capital vytvorila sofistikovanú verziu poradovníka najzraniteľnejších krajín založenú na šestnástich kritériách rozdelených do piatich skupín: solventnosť, fiškálne potreby, závislosť na zahraničí, sila finančného sektora a inštitucionálne sily.

Pred pätnástimi rokmi by výsledky štúdie boli pre každého šokom, teraz ale príliš prekvapivé nie sú.

Desať najbezpečnejších krajín zahŕňa päť ázijských ekonomík, dve z Latinskej Ameriky, jednu z Afriky a dve z Európy. Poradie je nasledovné: Hong Kong, Singapur, Kórea, Chile, Taiwan, Nemecko, Juhoafrická republika, Česká republika, Malajzia a Uruguaj.

A ako to vyzerá na konci rebríčka? Grécko nie je na úplne poslednom mieste, túto pochybnú česť má Libanon. Po týchto dvoch krajinách sú najslabšími Pakistan, Vietnam, Ukrajina, Egypt, Írsko, Litva, Taliansko a Rumunsko. Medzi poslednými desiatimi nájdeme šesť európskych krajín! Samozrejme, že v rebríčku nie je zahrnutých veľa z rozvíjajúcich sa krajín, ale je prekvapujúce, že napríklad Taliansko má nižšiu pozíciu, ako El Salvador. Celkom sa v rebríčku nachádza 48 krajín; USA a Veľká Británia držia 22. a 20. miesto. Len dvadsať rokov po páde komunizmu je pozícia USA horšia ako pozícia Ruska! A nie je to len otázka národnej pýchy. Barclays ukazuje, že asi 70% rozdielov v CDS sa dá vysvetliť použitými kritériami. Čím nižšie v rebríčku spadnete, tým je pravdepodobnejšie, že budete platiť viac.

Zdroj: Patria-online.sk, Buttonwood’s notebook.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *