Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Bez peňazí „ex nihilo“ vidíme len „Nox et solitudo“

US akciové trhy počas celej štvrtkovej seansy balansovali na hrane medzi ziskmi a stratami. Avšak nakoniec obchodovanie skončilo „pod vodou“ v červených číslach. Hoci Nasdaq nebol ľahkým sústom pre medveďov a vďaka zlepšeniu výhľadu Applu mal limitovanú stratu len 0,32%, Dow Jones a SP 500 to nezvládli a prepadli až o 0,72% resp. 0,83%.

Slabé dáta

Nálada na trhoch už dlhšie nie je jasne býčia a neistota ohľadom budúceho vývoja ekonomiky neustále rastie. Po jasnom spomaľovaní rastu US ekonomiky , čo je označované ako „recesia rastu“ (avšak obávam, sa, že môže prerásť opätovne do druhého dna) sa signálov rovnakého razenia dočkávame aj v eurozóne (už dávnejšie slabé „hard“ dáta z Nemecka). Dnes to bolo prezentované podkonzenzovými „soft dátami“ prieskumu dôvery PMI (výroby aj služieb) z Nemecka, Francúzska či za eurozónu ako celok. A to by tak mohlo predznamenať ďalšiu slabosť makrodát Európy v nasledujúcich dňoch. Veľa dôvodom pre radosť tak na akciových trhoch nebolo. Najmä ak US čísla ukázali rastúci počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

Krútňava tmy skepticizmu

To ako je US akciový trh frustrovaný svedčí aj jeho správanie, keď dáta v súlade s konsenzom (dnes existujúce predaje domov a predstihové indikátory) sú prijímané ako pozitívne. To dnes vyvolalo pokusy o rozpálenie ohňa optimizmu v „krútňave tmy skepticizmu“ a krátkodobý rast. Jednoducho optimisti z pudingu vyberajú hrozienka. A ak indexy rastú je to už len v dôsledku nádeje a dúfania ako jasného presvedčenia o svetlejších zajtrajškoch. Je len samozrejmé, že takýto rast vydržať nemôže a je pohybom po tenkom ľade. O tom sme sa presvedčili aj veče , keď bola fakľa optimizmu, ktorá bola ešte živená zvýšeniami odhadov analytikov pre predaj Ipadov od Apple, rýchlo sfúknutá. Voči dažďu reality tak nebola imúnna ani po takomto technologickom „Appledopingu“. (Aj keď akcie Apple narástli na takú úroveň, že sa stal z pohľadu trhovej kapitalizácie svetovou dvojkou, za Exxon Mobil, keď predbehol PetroChina).

Bez peňazí "ex nihilo" to nejde

Ostrovčeky optimizmu čoraz viac klesajú pod vodu, roztápaním krýh presvedčenia o vyhnutí sa druhému dnu ekonomiky. Navyše skutkový stav veci na trhoch je zatiaľ taký, že FED aj keď naznačil, zatiaľ novú likviditu na trh nepustil. (Nepochybujem o tom, že to tak urobí. Už len pre to, že trhy sa nastavili do režimu dodávky likvidity a keď svoju drogu nedostanú začnú panikáriť, čomu sa bude chcieť FED vyhnúť). Palivo pre rast vytvorené kúzelnícky „ex nihilo“ (z ničoho ako dokáže len centrálna banka) tak chýba a býci tak ostávajú v prostredí „Nox et solitudo“ (v noci a samote) vysmädnutí, na čom sa začína dobre zabávať medvedí tábor, ktorý má paliva „požehnane na druhú.“

Zdroj: Stanislav Panis, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *