Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Bezpečný prístav so zlatým dnom

Investície 25.01.2012 | 16:09 0 Komentárov

Zlatý prístav, aj tak by sa dalo nazvať útočište čoraz väčšieho množstva investorov, ktorý sa snažia svoje financie ochrániť pred negatívnymi dopadmi vysokej volatility akcií vyvolanej dlhovou krízou.

Za posledných päť rokov prinášalo práve zlato najväčšie výnosy z pomedzi všetkých komodít. Standard & Poor´s GSCI Gold Total Return Index vykázal za posledných päť rokov 6.5 percentný zisk, čo je najviac z pomedzi 24 komodít sledovaných agentúrou S&P. Zlato má za sebou celkovo už 11 ročných ziskov v rade, čo je najmä dôsledkom dopytu po bezpečnom prístave pre financie v podmienkach dvoch výrazných medvedích trhov a dlhovej krízy. Aj za posledných 12 mesiacov bolo zlato najbezpečnejšou investíciou a rastúce globálne problémy tento trend pravdepodobne udržia aj v tomto roku. Monetárna expanzia v Číne a kvantitatívne uvoľňovanie v Európe budú dostatočným motorom pre udržanie a ďalší nárast cien drahého kovu. Goldman Sach predpovedá nárast ceny zlata na rekordnú úroveň počas tohto roka. Futures na zlato podľa GS dosiahnu v priebehu 12 mesiacov úroveň 1940 USD/tr.o.z. a spotová cena kovu by sa v roku 2013 mohla vyšplhať až na 2175 USD. To by mohlo znamenať ďalšie predĺženie už teraz najdlhšej rally zlata od roku 1920.

Dnes zlato pokračuje v klesavom trende zo včerajška. Cena na trhu od rána poklesla o –0.71 % a pohybuje sa na úrovni 1654 USD za trójsku uncu.

Zdroj: Martin Cesnak, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *