Piatok 29. mája. Meniny má Vilma

Bezplatná právna poradňa k PZP

Poistenie Peter Apolen 16.11.2016 | 09:17 0 Komentárov

Nebezpečenstvo je na cestách prítomné stále, aj keď si to nepripúšťame. Čo ak zrazíte chodca práve vy, a ocitnete sa tak jednou nohou vo väzení? Niektoré poisťovne poskytujú klientom pre také prípady bezplatnú právnu poradňu.

V minulom roku sa na Slovensku stalo 13 547 dopravných nehôd. Napriek tomu, že sa ich počet za posledných 20 rokov viac ako päťnásobne znížil, stále ide o vysoké číslo. Najčastejšou príčinou dopravných nehôd je porušenie povinnosti vodiča, čiže napríklad nevenovanie sa vedeniu vozidla, telefonovanie a podobne. Pre prípad nehody poskytuje tri hodiny bezplatného právneho poradenstva napríklad poisťovňa Groupama.

Ak vodič pri dopravnej nehode niekoho zraní, môže byť stíhaný za trestný čin ublíženia na zdraví z nedbanlivosti, spôsobenia ťažkej ujmy na zdraví a v prípade smrteľného následku aj za prečin usmrtenia. Za ublíženie na zdraví sa považuje také poškodenie zdravia, ktoré si vyžiada dobu liečenia zvyčajne viac ako sedem dní.

Zákon definuje ťažkú ujmu na zdraví medzi iným ako zmrzačenie, stratu alebo podstatné zníženie pracovnej spôsobilosti, stratu alebo oslabenie funkcie zmyslového ústrojenstva, poškodenie dôležitého orgánu alebo poruchu, ktorá si vyžiada dobu liečby viac ako 42 dní. Vo všetkých prípadoch vinníkovi hrozí trest odňatia slobody, pričom v prípade prečinu usmrtenia je horná sadzba až dvanásť rokov.

V praxi však nehodové situácie nemajú vždy iba jedného vinníka. Nakoľko sa na jazdu musia koncentrovať všetci účastníci premávky, individuálne zaváhanie nemusí nevyhnutne viesť k nehode. Predstavme si však situáciu, pri ktorej ste mali dať prednosť v jazde, no aj neprimeraná rýchlosť motorkára prispeje k tomu, že už neumožní odvrátiť kolíziu ani jednému z vás. V inom prípade nebol šofér auta, s ktorým ste sa zrazili, pripútaný a v dôsledku toho utrpí oveľa vážnejšie zranenia.

Časté sú aj havárie s cyklistami a chodcami, ku ktorým dochádza aj z dôvodov zanedbania osvetlenia, reflexných prvkov, alebo kvôli  konzumácii alkoholu. Podobné prípady sú z právneho hľadiska často príliš zložité na to, aby ich vedel vodič správne posúdiť bez špeciálnej právnej pomoci.

Pri zranení alebo usmrtení sa v rámci dopravnej nehody musí privolať polícia. Pri podozrení, že je za nehodu zodpovedný vodič, sa musí začať trestné konanie. Pri ľahších zraneniach polícia čaká, či dĺžka práceneschopnosti poškodeného presiahne sedem dní.

„Vodič by si mal po poskytnutí prvej pomoci a oznámení udalosti na číslo 112 odfotiť situáciu po dopravnej nehode, poškodené vozidlá aj prípadné stopy, najlepšie z rôznych uhlov. Mal by tiež zvážiť, či je po príchode polície hneď pripravený vypovedať. Aj keď sa domnieva, že nehodu nespôsobil, mal by ju i tak vždy oznámiť svojej PZP poisťovni,“ radí riaditeľ poisťovne Groupama Tomáš Kalivoda.

„Z našich skúseností vyplýva, že ľuďom chýba potrebné právne povedomie. Často sa stáva, že vodič po traumatizujúcom zážitku nevyhľadá kvalifikovanú právnu pomoc a je sám vystavený trestnému konaniu, ktoré mu spôsobí ďalšiu enormnú psychickú záťaž. Záleží nám na tom, aby sme našich klientov v tejto neľahkej situácii podporili,“ hovorí Tomáš Kalivoda.

„Vodiči najčastejšie robia chybu v tom, že v rozrušení po nehode podrobne vypovedajú o jej vzniku a priebehu. V dobrej viere, že hovoria pravdu, podávajú neprijateľné a rozporuplné informácie v stave rozrušenia. Na objasnenie príčin nehody podaním vysvetlenia účastníkmi je dostatok času aj neskôr, po opadnutí prvotného šoku, prípadne aj za prítomnosti advokáta,“ spresňuje T. Kalivoda.

Zabezpečiť klientovi advokáta síce je povinnosťou každej poisťovne, no len na konanie o náhrade škody, nie na trestné konanie. To je podľa T. Kalivodu dôvod, prečo Groupama poskytuje bezplatné konzultácie v trestnom konaní v trvaní troch hodín automaticky pre všetkých svojich klientov, ktorí majú uzavreté  v Groupame povinné zmluvné poistenie.

Klienti tak majú možnosť odborne prediskutovať svoje práva. Konzultácie pre klientov Groupamy zabezpečuje partnerská advokátska kancelária Javor-Tokár. Táto uznávaná kancelária sa prioritne špecializuje na dopravné nehody  už od roku 2004. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *