Sobota 31. októbra. Meniny má Aurélia

Biotechnologické akcie klesajú najviac od krízy, ale nikto o tom nehovorí

Investície 02.10.2015 | 17:51 0 Komentárov

Počuli ste o prepade akcií biotechnologických firiem? Pravdepodobne nie. Média sú totiž zaujaté inými kauzami. Pokles je pritom razantný. Najvyšší od krízy. Analytik Saxo Bank si napriek tomu myslí, že odvetvie má ešte pred sebou potenciál na rast. Problémom súčasnosti, ktorý treba prekonať, sú však nové lieky a ich vysoká cena. 

Po štyroch rokoch rastu akcií biotechnologických spoločností dochádza k dramatickému poklesu. No nikto o tom nehovorí. Sedíme a pozeráme sa na najväčší prepad v sektore od finančnej krízy. Akcie biotechnologických firiem klesli od júlového vrcholu až o 28 percent. Ale všetci hovoria len o Volkswagene, energetickej firme Glenco, alebo spomalení rastu v Číne.

Prečo ale biotechnologické akcie klesajú? Silným nedávnym katalyzátorom poklesu bola iniciatíva prezidentskej kandidátky Hillary Clintom zaviesť cenový strop na lieky. Dôvodom boli vysoký jednorazový skok niektorých liečiv na trhu v USA aj na dvojnásobok.

AJ tu v Dánsku, kde sídli Saxo bank, veľmi diskutujeme o drahej protirakovinovej liečbe, ktorá prichádza na trh. Ide napríklad o lieky, kde jedna liečba stojí aj 150 tisíc dolárov. Väčšina nemocníc na ňu proste nemá rozpočet. Vzniká tak široká diskusia ako túto novú, niekoľkonásobne účinnejšiu, liečbu dostať k ľuďom a nelimitovať ju len na pár vyvolených, ktorí si ju dokážu zaplatiť.

Na druhej strane stoja investori, ktorí investovali do výskumu a vývoja a dnes za to chcú dostať zaplatené. Je tu teda živá dilema o cenách liekoch a adekvátnej rentabilite kapitálu investorov.

Obavy a neistota o budúcu cenu liečiv a zavedenie cenových stropov preto vyvolávajú u investorov značnú neistotu a znižujú investorský sentiment odvetvia.

Napriek nedávnemu poklesu som však pri výhľade na budúcnosť biotechnologického sektoru pozitívny. Máme v našom portfóliu dve spoločnosti, pri ktorých očakávame rast. Ide o Gilead Sciences a Biogen.

V ich prospech hovoria vysoké tržby, prevádzkových zisk, stabilná produktová línia a rast trhového podielu. Myslíme si preto, že ponúkajú dlhodobú príležitosť. Úlohu zohráva i to, že cena je stále ďaleko ich trhového maxima, takže je tu ešte potenciál pre dlhodobý rast.

Som však optimistický aj ohľadom diskusií o cenových stropoch. Myslím, že odvetvie v istom momente samo príde ku kompromisnému riešeniu. Producenti a investori sa totiž chcú vyhnúť regulácii. Nechcú proti sebe popudiť verejnosť a politikov, takže skôr či neskôr sa podľa mňa dočkáme kompromisnej ceny.

Peter Garnry, hlavný akciových stratég Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial