Sobota 31. októbra. Meniny má Aurélia

BlackBerry našlo kupca

Záhada, ktorá zaujímala finančný svet v ostatných týždňoch je vyriešená. Po prevzatí Nokie zostal na predaj ešte jeden producent mobilných telefónov. Firma nestačila na technologické inovácie Applu a Samsungu.

S problémami zápasiaci kanadský výrobca smartfónov Black Berry sa dohodol na svojom predaji so skupinou investorov na čele s kanadskou investičnou spoločnosťou Fairfax Financial Holdings.
Hodnota kontraktu bola stanovená na 4,7 miliardy USD (3,48 miliardy eur), pričom Fairfax následne firmu stiahne z trhu. 
Predaj, v rámci ktorého bola jedna akcia BlackBerry ohodnotená na 9 USD, zverejnili krátko potom, ako firma koncom minulého týždňa oznámila za 2. kvartál vysokú stratu a následne aj prepustenie 4500 zamestnancov. To znamená zhruba 40 % z celkovej pracovnej sily spoločnosti. Pre porovnanie, v septembri 2008 mala jedna akcia BlackBerry hodnotu vyše 100 USD. Kedysi úspešného výrobcu inteligentných mobilných telefónov však začala vytláčať z trhu firma Apple, keď v roku 2007 prišla na trh so svojimi výrobkami iPhone. Odvtedy podiel BlackBerry na kľúčovom americkom trhu neustále klesal až na súčasných menej než 3 %.
BlackBerry uviedla, že podpísala predbežnú dohodu so spoločnosťou Fairfax Financial Holdings, ktorá už vlastní 10-% podiel v BlackBerry. Firmu kontroluje Prem Watsa, Kanaďan s indiánskymi koreňmi, ktorého pre jeho odhad v oblasti investícií prezývajú aj kanadský Warren Buffet.
Watsa po podpise dohody vyhlásil, že kontrakt „otvorí novú súkromnú kapitolu pre BlackBerry, jej zákazníkov a zamestnancov“. Správna rada BlackBerry dohodu s Fairfax Financial schválila, kontrakt si však ešte vyžaduje súhlas regulačných úradov.
Či nakoniec kanadský výrobca inteligentných telefónov skončí v rukách Fairfax Financial však ešte nie je jednoznačné. Do 4. novembra totiž môžu ponuky na odkúpenie BlackBerry podávať aj iní záujemcovia. No v prípade, že by BlackBerry kúpil niekto iný, musí kanadská firma vyplatiť spoločnosti Fairfax Financial kompenzáciu v hodnote 30 centov za akciu.

Zdroj: AP, DPA, TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial