Streda 26. február. Meniny má Viktor

Blíži sa brexit, no Boris Johnson sa chystá na voľby

Makroekonomika 20.08.2019 | 15:33 0 Komentárov

Britská ekonomika v druhom štvrťroku zaznamenala po prvý krát od roku 2012 pokles. Zmenšila sa oproti predchádzajúcemu kvartálu o 0,2 percent. Už nejaký čas čakáme, že Británia vstúpi do recesie, no nemyslíme si, že k tomu dôjde už teraz.

Za recesiu sa považuje stav, keď hospodárstvo klesá dva štvrťroky po sebe a v treťom kvartáli ešte hviezdy podľa nás ukazujú na krátkodobé oživenie.

V treťom štvrťroku teda očakávame skôr stagnáciu ako kontrakciu. Prvý odhad HDP za tretí kvartál bude zverejnený 11. novembra, teda po lehote pre brexit. „Nečakané“ oživenie bude pravdepodobne spôsobené hromadením zásob firiem a domácností pred „konečným termínom“ brexitu, ktorý je 31. októbra. Mimochodom podobne rástlo britské hospodárstvo o 0,5 percenta v prvom štvrťroku.

Britská ekonomika nie je v kondícii

Hromadenie zásob môže priniesť ekonomike drobnú úľavu, avšak nadlimitné zásoby nie sú známkou dynamickej ekonomiky. Britská ekonomika nie je vôbec v dobrej kondícii. Nami očakávaný rast v treťom štvrťroku bude len mierne nad nulou a bude známkou falošnej stabilizácie. Za rohom stále číha recesia.

Pokles britskej ekonomiky v druhom štvrťroku je príkladom negatívneho dopadu úverového impulzu. Za posledných desať rokov bola britská ekonomika podporovaná hlavne vysokým prílivom nových úverov. Najmä v období rokov 2015 až 2017, kedy úverový impulz dosiahol rekordnú úroveň 11 percent HDP. Od tej doby však dostupnosť úverov klesá a v súčasnosti zažíva kontrakciu už sedem štvrťrokov po sebe. Aktuálne úverový impulz dosahuje mínus 0,4 percenta. Podľa nás je práve to hlavným problémom britskej ekonomiky.

Predčasné voľby opäť odsunú termín brexitu

Už teraz vidíme dva hlavné faktory, ktoré zvyčajne vedú k recesii. Okrem nedostatku nových úverov sú to slabé investície. Oba sa napĺňajú. Dnes nám ešte do receptu chýba spúšťač. Tým by mohlo byť ďalšie zhoršenie globálnej ekonomiky spojené s obchodnou vojnou, alebo tvrdý brexit bez dohody.

Ten hoci vyzerá hrozivo, zatiaľ v našom hlavnom scenári nie je. Predpokladáme totiž, že predčasné voľby v nadchádzajúcich mesiacoch termín brexitu opäť odsunú. Potvrdzuje to júlové vymenovanie nových ministrov. Najdôležitejším z nich bol nástup Dominica Cummingsa, ktorý teraz v podstate funguje ako náčelník štábu Borisa Johnsona. D. Cummings je predovšetkým bojovníkom v predvolebných kampaniach. Naznačovalo by to, že sa premiér chystá na voľby.

B. Johnson sa chystá na voľby

Jeho volebnou stratégiou bude pravdepodobne pokus o zjednotenie hlasov za brexit naprieč stranami, aby vyhral voľby proti voličom, ktorí sú pre zotrvanie v únii, ale tiež sú rozdrobení medzi viacerými stranami.

Pokiaľ k tomuto scenáru dôjde, spôsobí to medzi Londýnom a Bruselom počas predvolebného boja zvýšené napätie. Najmä v otázke írskej poistky, a to bez ohľadu na to, kto vo voľbách nakoniec zvíťazí. Je len málo pravdepodobné, že by to situáciu okolo brexitu nejako vyjasnilo.

Christopher Dembik, hlavný makro analytik Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *