Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Bonusy v rakúskom bankovníctve klesli o polovicu

Vďaka finančnej kríze sa zmenilo odmeňovanie bankových pracovníkov v Rakúsku. Bonusy klesli a v niektorých oblastiach sa zas zvýšili základné platy.

Banková kríza v ostatných rokoch citeľné vplýva na platovú štruktúru rakúskeho bankovníctva, najmä na výšku vyplácaných bonusov. V porovnaní s rokom 2011 sa výška bonusov v investičnom bankovníctve a predaji znížila o viac ako polovicu. No základné platy v účtovníctve, controlingu a manažmente rizika ale naopak značne vzrástli. Informácie vyplývajú zo štúdie konzultačnej spoločnosti Deloitte.

„Silná redukcia pohyblivých zložiek platu, pri investičnom bankovníctve o takmer 60 percent, ukazuje že vstúpili do platnosti rôzne obmedzenia, ktoré urobili koniec vysokým bonusom,“ uviedla partnerka Deloitte–Osterreich Gundi Wentner. Pohyblivé odmeny neklesli nie len v pomere k základnému platu, ale sú vyplácané i menšiemu počtu pracovníkov.

No v účtovníctve, controlingu a manažmente rizika výška základných platov vzrástla. No nie len to. Stúpol i počet zamestnancov. Týka sa to najmä vedúcich pracovníkov. Zásluhu na tom majú najmä vysoké nároky na dohľad. Tie zvyšujú výdavky bánk a zvyšujú zodpovednosť niektorých pracovníkov. K zmenám tak dochádza i pri nábore nových zamestnancov. Kvôli špeciálnym nárokom si banky vychovávajú menej vlastných mladých spolupracovníkov, ale stúpajú požiadavky na kvalifikáciu hotového personálu.

Menia sa tak viaceré obchodné modely a celé obchodné oblasti ako napríklad obchodovanie s cennými papiermi alebo investičné bankovníctvo. Strednodobo to môže viesť i k nedostatku kvalifikovaného personálu. Rozdielne sú i platy mužov a žien. Za rovnakú prácu a pri rovnakej kvalifikácií zarábajú ženy o približne 20 percent menej ako muži.

Zdroj: Die Presse

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *