Stvrtok 18. január. Meniny má Drahomíra

Bratislavčania môžu sledovať financie mesta v interaktívnom rozpočte

 

 Po pozitívnych minuloročných skúsenostiach pripravilo hlavné mesto aj tento rok prehľadnú aplikáciu mestských financií. Interaktívny rozpočet je jednoduché „smart“ riešenie pre každého, kto má záujem dozvedieť sa o mestskom rozpočte viac, ale nebaví ho čítať desiatky strán o jednotlivých kapitolách rozpočtu. Prehľadná infografika jednoduchým spôsobom zobrazuje toky financií v oblasti príjmov aj výdavkov mesta.

„Je to ideálny spôsob, ako priblížiť rozpočet Bratislavčanom, poukázať na rezervy financovania a samotné kompetencie mesta,“ uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Z prehľadu rozpočtu zároveň vyplýva, že financovanie hlavného mesta nie je nastavené systémovo a Bratislava je financovaná rovnako ako ktorákoľvek iná obec na Slovensku. To sa musí zmeniť a budem presadzovať, aby sa financovanie nášho mesta nastavilo spravodlivejšie,“ dodal primátor.

Interaktívny rozpočet Bratislavy na rok 2017 pozostáva z dvoch základných častí – príjmovej a výdavkovej. Po kliknutí na ktorúkoľvek položku v jednej z týchto dvoch častí sa zobrazia ďalšie položky, ktoré sú súčasťou konkrétnej oblasti rozpočtu, pričom je možné postupne prechádzať tromi úrovňami: cez programy, podprogramy až k prvkom.

Občania sa takto môžu napríklad dozvedieť, že najviac financií do rozpočtu prichádza zo štátu – z dane z príjmov fyzických osôb tak, ako je to v prípade všetkých ostatných obcí na Slovensku. Úplne však absentuje napríklad dodatočný príjem zo štátu, ktorý by zohľadňoval postavenie Bratislavy ako hlavného mesta. Primátor Bratislavy vedie v tomto smere aktívne rokovania s ústavnými činiteľmi a presadzuje nový zákon o Bratislave.

Aplikácia je prístupná na webstránke hlavného mesta, v časti Financie a majetok, časť rozpočet, resp. na priamom odkaze: http://www.bratislava.sk/vismo/rozpocet.asp

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *