Utorok 22. január. Meniny má Zora

Brexit: Nové prieskumy hýbu trhom

Investície 20.06.2016 | 22:21 0 Komentárov

Začiatok týždňa bol na fundamentálne dáta extrémne chudobný, napriek tomu však trhy vykazovali nadpriemernú volatilitu. Tá bola vyvolaná predovšetkým novými správami o štvrtkovom referende, kde sa bude hlasovať o vystúpení Veľkej Británie z EU. Podľa nových prieskumov sa tak zmenil pomer ľudí hlasujúcich za a proti vystúpeniu.

Počet ľudí hlasujúcich proti vystúpení Veľkej Británie z EU je podľa posledného prieskumu 45 %, 42 % by hlasovalo za odchod. Medzinárodný menový fond zároveň opäť vydal vyhlásenie, že vystúpenie Spojeného Kráľovstva, by tak pravdepodobne viedlo k zníženiu hrubého domáceho produktu tejto krajiny o viac ako 5 %. Čo by znamenalo veľký krok späť, keďže Británia vykazuje rast HDP približne v okolí 0,5 %. Dnešný deň priniesol jediný fundament a to index výrobných cien za oblasť Nemecko.

Ten naberá mierne pozitívny vývoj a z mesiaca na mesiac získava 0,4 %, čo je len mierne zlepšenie vzhľadom na predošlú hodnotu 0, 1 %. Medziročne je tento ukazovateľ mínusový a to –2,7 %. To je vzhľadom na predikcie –2,9 % pozitívny vývoj. Zmiernenie obáv investorov ohľadom referenda tak podporilo predovšetkým libru, ktorá oproti doláru získava viac ako 2 %.

Menový pár GBP/JPY sa obchoduje už o 3 % vyššie, oproti zatváracej cene z predošlého obchodného dňa. Vzhľadom na dnešný vývoj tak hlavné európske akciové indexy zatvárali obchodný deň nasledovne: Euro Stoxx +3,29 %, FTSE 100 +3,04 %, CAC 40 +3,5 % a nemecký DAX +3,43 %.

Tento rast tak podporil aj  rast na americkom trhu a americké indexy tak zatvorili obchodný deň nasledovne:DOW JONES +0,74 %, S&P 500 +0,59 %, NASDAQ +0,77%.

V pondelok tak na trhu prevládal býčí sentimentu a to aj na trhu z ropou, ktorá si od piatku pripisuje viac ako 6 %.  Klesá len hodnota „bezpečných prístavov“, to tak vytvára dojem, že trh sa spamätáva z predošlých strát. Zlato sa však aktuálne pohybuje nad úrovňou 1280 USD za uncu, čo potvrdzuje, že riziká na trhu stále pretrvávajú a investori zostávajú averzný voči riziku.

Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Tagy Brexit trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *