Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Brexit sa dostáva do ďalšie etapy. UK a EÚ dosiahli novú dohodu

Makroekonomika 17.10.2019 | 14:25 0 Komentárov

Predstavitelia Európskej únie a Británie dnes na obed oznámili, že dosiahli novú dohodu o brexite.

Tak Jean-Claude Juncker ako aj Boris Johnson oznámili dohodu na svojich twitterových účtoch. „Kde je vôľa, tam je dohoda – máme ju. Je to férová a vyvážená dohoda tak pre EÚ ako aj pre Spojené kráľovstvo, čo je dôkaz nášho odhodlania hľadať riešenia,“ uviedol predseda Európskej komisie J. C. Juncker.

Premiér Veľkej Británie B. Johnson napísal: „Máme skvelú novú dohodu, vďaka ktorej máme situáciu opäť pod kontrolou. Teraz môže parlament v sobotu brexit zavŕšiť a môžeme sa pohnúť k iným prioritám, ako sú náklady na život, zdravotníctvo, násilný zločin či naše životné prostredie,“ napísal B. Johnson na Twitteri.

O dohode sa bude teraz rokovať na summite EÚ, ktorý začína dnes v Bruseli. Odsúhlasiť ju musí každá členská krajina. Následne o nej bude hlasovať britský parlament. Tu je kameň úrazu. Britský poslanci už podobnú dohodou zamietli niekoľko krát. Demokratická unionistická strana (DUP) už teraz avizuje, že ju nepodporí. Parlamentné počty tak vyznievajú nepresvedčivo. B. Johnson totiž nemá v parlamente väčšinu.

Čo sa vyrokovalo?

Vyjednávačom sa podarilo dohodnúť na problematickom bode predchádzajúcej dohody. Ide o hranicu medzi samostatnou Írskou republikou a Severným Írskom, ktoré je súčasťou Britského kráľovstva.

Nová dohoda teraz hovorí, že Severné Írsko zostane v obchodnej jurisdikcii EÚ. Bude tam teda platiť rovnaký režim ako v Európe, a teda aj v Írsku. Medzi dvomi regiónmi by tak nevznikla tvrdá hranica.

Severné Írsko však zároveň zostane súčasťou britskej colnej únie. Briti tak budú na tovary aplikovať svoje clá, ale ak by bola pravdepodobnosť, že tovary zo Severného Írska pôjdu na spoločný európsky trh, budú platiť európske clá. Dnes bolo doladené aj uplatňovanie DPH v Severnom Írsku, ktoré zostalo ešte posledným otvoreným problémom.

Treba ju ešte schváliť v parlamente

Hocijako vyzerá dohoda optimisticky, jej úspech bude visieť na schopnosti britského parlamentu schváliť ju. Viacerí komentátori tvrdia, že bez hlasov DUP, ktorá nateraz dohodu odmieta, hlasovaním neprejde.

Opozičný líder Jeremy Corbyn sa k novej forme dohode vyjadril tiež odmietavo. Je podľa neho ešte horšia ako predchádzajúca verzia. S opozičnými hlasmi teda B. Johnson počítať nemôže. Podľa nedávno schváleného zákona musí britský parlament schváliť dohodu najneskôr 19. októbra, inak musí B. Johnson požiadať o ďalší odklad brexitu do januára 2020.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *