Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Brexit siaha na majetky britských miliardárov

Najbohatší Briti stratili hneď v piatok po referende zhruba päť miliárd eur. Dôvodom bolo najmä oslabenie libry, ktorá klesla na 31-ročné minimum. 15 najbohatších Britov, ktorí sa umiestňujú v miliardárskom rebríčku agentúry Bloomberg, tak v bezprostrednej reakcii na výsledky referenda prerobilo najviac od obdobia finančnej krízy v roku 2008.

Gerald Grosvenor, ktorý je podľa indexu Bloomberg najbohatším Britom, stratil miliardu dolárov. Majiteľ spoločnosti Topshop Philip Green prišiel takmer o pol miliardy, Bruno Schroder, väčšinový vlastník investičnej spoločnosti Schroders, o vyše 600 miliónov dolárov a pozemkový barón Charles Cadogan o rovnakú sumu.

Peter Hargreaves podporoval odchod Británie a za svoj hlas zaplatil. Čistá hodnota jeho majetku klesla o 19 percent na 2,9 miliardy dolárov a išlo o najväčší percentuálny prepad majetku spomedzi britských miliardárov. P. Hargreaves prispel na kampaň v prospech odchodu sumou 3,2 milióna libier, čím sám sebe podkopal pôdu pod nohami. 

Miliardár však ponúkol britskej vláde spoluprácu pri prípravách budúcnosti mimo EÚ. „Mám obrovské skúsenosti s podnikaním, obrovské skúsenosti s rokovaniami, enormné skúsenosti s ekonomikou a som jedným z najúspešnejších britských podnikateľov. Ak ma neoslovia, sú blázni,“ povedal.

Christo Wiese, ktorý vlastní v Británii nemalý majetok, pochádza z Južnej Afriky a podporoval zotrvanie krajiny v EÚ. „Nemyslím si, že je to koniec EÚ. Je to koniec EÚ v jej súčasnej podobe,“ povedal v telefonickom rozhovore pre agentúru Bloomberg. „Vždy mala neatraktívne aspekty, no aj veľmi príťažlivé aspekty. To prinúti ľudí sadnúť si a rozmýšľať, ako by sa únia mohla zlepšiť.“

Zdroj: Bloomberg, TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *