Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Británia zahviezdila so svojim HDP

Európa vo štvrtok ponúkla chudobnejší ekonomický kalendár ako USA, no svetlo sa ukázalo nad upršanou Britániou. Nik to nečakal, ale krajina si vedie oveľa lepšie ako ktokoľvek očakával, keď HDP za tretí kvartál narástlo o 0.5 % a na ročnej báze o 2.3 % a prevýšilo tak konsenzus trhu na 0.3% resp. 2.1 %.

Brexit teda neuvalil krajinu do recesia ako jej predpovedali. Druhým pozitívom pre krajinu bola vo štvrtok správa, že 7 000 zamestnancov automobilky Nissan, najväčšej automobilky v Británii , si môžu vydýchnuť a ich miesta budú zachované. Automobilka prisľúbila dokonca dodatočné investície do továrne lokalizovanej na severovýchode krajiny v meste Sunderland. Nič však nie je zadarmo.

Vládu to bude stáť nemalú čiastku finančných prostriedkov v podobe kompenzácie vzniknutých nákladov spojených s Brexitom. Potvrdila to Theresa May, nová britská premiérka Carlosovi Ghonsonovi, ktorý zastáva funkciu výkonného riaditeľa Nissanu. Z európskych benchmarkov zatvoril najlepšie britský FTSE +0.41%, Euro Stoxx 50 +0.14 % a nemecký DAX +0.07 %.

V USA sa zverejňovali dáta z trhu práce, trhu z nehnuteľnosťami, zo spotrebiteľského aj investičného prostredia. Počiatočné žiadosti o podporu v nezamestnanosti narástli v októbri o 3 000 oproti odhadovaným 255 000 a navyše prišlo k negatívnemu revidovaniu minulých dát. Je to spôsobené tým, že HR manažéri neprijímajú v aktuálnom mesiaci nový personál a snažia sa vystačiť s aktuálnym stavom.

Ďalším faktom je hurikánová sezóna, ktorá sa postarala o taktiež nárast týchto žiadostí. Rast miezd a znižujúca sa nezamestnanosť pomohli cenám domov. Domy sa za posledný mesiac predávali o 1.5% vyššie oproti predošlému mesiacu. Pomohli tomu taktiež nízke úrokové sadzby. Objednávky dlhodobej spotreby poklesli o desatinu percenta, pričom najväčšmi ho stiahli pokles objednávok na počítače, motory a komunikačné prostriedky.

Sumár týchto tovarov poklesol na anualizovanej báze o 4.4 % a ekonomiku tak ťahá najmä osobná spotreba obyvateľstva. Spŕška ekonomických dát spôsobila červený close: DJIA –0.16 %, NASDAQ –0.65 % a SPX –0.30 %.

Ing. Lukáš Lóci, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s. 

Tagy Británia HDP

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *