Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Britská centrálna banka úrokovú sadzbu neznížila

Makroekonomika 16.09.2016 | 11:18 0 Komentárov

Bank of England vyhodnotila ostatne makroekonomické dáta z britskej ekonomiky ako uspokojivé. Sadzbu tak ponechala na úrovni 0,25 percenta. Britská ekonomika sa totiž vyvíja lepšie, ako sa tesne po referende čakalo.

Kým ešte na začiatku roka sa britská centrálna banka Bank of England chystala na zvyšovanie sadzieb, po britskom referende rieši inú dilemu. Z obavy dopadu na libru a na britský finančný trhy je pripravená zasahovať znižovaním sadzby. 

Aktuálne banka rozhodla, že svoju kľúčovú úrokovú sadzbu nezníži a nezvýši ani objem nákupu aktív. Dôvodom sú lepšie, ako očakávané údaje z britskej ekonomiky.

Kľúčový úrok tak zostane na historickom minime 0,25 percente a objem nákupu aktív na úrovni 435 miliárd libier (511,29 miliardy eur). Hlasovanie bolo jednoznačné.

Banka v auguste znížila kľúčový úrok, prvýkrát od marca 2009, z pol percenta na nové rekordné minimum 0,25 percenta. Podľa nej je to zatiaľ postačujúce. Štatistiky totiž ukázali, že britskému hospodárstvu sa darí lepšie, ako experti po referende predpovedali – maloobchodný predaj, priemyselná produkcia aj ceny domov stále rastú, čo mnohých expertov prekvapilo. Miera inflácie v auguste stagnovala na úrovni 0,6 percenta.

Zdroj: Bloomberg, TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial