Streda 26. február. Meniny má Viktor

Britská centrálna sadzby v auguste neznížila

Makroekonomika 02.09.2019 | 17:39 0 Komentárov

Britská centrálna banka Bank of England (BoE) pokračuje v ignorovaní globálneho trendu zvratu politiky centrálnych bánk. Jej predsedníctvo sa v hlasovaní vyslovilo v pomere hlasov 9:0 za zachovanie súčasných sadzieb bezo zmeny.

Vzhľadom na neistoty na domácom ako i globálnom fronte, týkajúce sa ekonomického rastu a inflácie, ide o prekvapenie. Myslíme si, že BoE zníži do konca roka sadzby o 25 bázických bodov, aby sa tak poistila proti hrozbám spojeným s brexitom.

Hoci Komisia pre monetárnu politiku (MPC) vydala v minulosti stanovisko o plánovanom zvýšení sadzieb, pomalší ekonomický rast a slabá inflácia zabránia centrálnej banke tento plán realizovať. 

Okrem neistoty spojenej s brexitom sú tu teda aj ďalšie domáce faktory, ako ceny nehnuteľností, maloobchodný obrat a priemyselná produkcia, ktoré sa podpísali pod zmenu výhľadu centrálnej banky. 

Medzi externé faktory, ktoré majú vplyv, patrí rastúci protekcionizmus a jeho dôsledky na svetový obchod, ako aj slabší globálny ekonomický rast. Komisia MPC preto revidovala svoje predpovede rastu ekonomiky v tomto a budúcom roku smerom nadol. 

Bank of England je v nezávideniahodnej pozícií. Musí svoju monetárnu politiku nastaviť tak, aby dokázala čeliť neistote v budúcich vzťahoch s Európou a riziku brexitu bez dohody. Okrem toho tu je možnosť predčasných parlamentných volieb a snaha vlády o uvoľnenie svojich výdavkov. 

Zmena postoja od úspornosti smerom k fiškálnym stimulom, je sama o sebe bez ohľadu na brexit, veľkou výzvou. Zdá sa totiž, že centrálna banka ešte stále zastáva názor, že britská ekonomika rastie blízko svojho potenciálu a dosahuje plnú zamestnanosť.  

Zastávame názor, že BoE zníži do konca roka sadzby o 25 bázických bodov. Pôjde pravdepodobne o “bezpečnostné zníženie” reagujúce na domácu ekonomiku, bez ohľadu na brexit. 

Keď bude krajina opúšťať Európsku úniu, očakávame súhrnný balík opatrení, tak monetárnej, ako aj fiškálnej politiky, ktorý môže mať v krátkodobom hľadisku pozitívny vplyv na britské vládne dlhopisy a britské rizikové aktíva. V strednodobom pohľade je však celkový dopad veľmi neistý.

Sajiv Vaid – portfólio manager spoločnosti Fidelity International pre dlhopisy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *