Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Britské finančné firmy presúvajú svoje sídla do Luxemburska

Makroekonomika 29.01.2020 | 16:42 0 Komentárov

Z analýzy agentúry Luxemburg for Finance vyplýva už viac ako 60 britských firiem presunulo svoje pôsobenie z Londýna na európsky kontinent. Konkrétne do Luxemburgu.

Dôvodom presunu aktivít z Londýna je brexit a strata prístupu Británie na európsky trh. Ďalších desať britských spoločností sa tak podľa agentúry chystá urobiť.

„Od referenda o brexite v júni 2016 zaznamenalo Luxembursko prudký nárast záujmu britských firiem o presun svojich budúcich aktivít na trh EÚ,“ uviedla agentúra.

Hoci je Londýn finančným centrom Európy, je pozícia sa po brexite pravdepodobne zhorší. Nateraz nie je jasné, ako budú vyzerať vzťahy Británie s EÚ po jej odchode zo spoločného trhu. Firmy však znervózňuje neistota z toho vyplývajúca.

Schopnosť londýnskej metropoly poskytovať finančné služby na rovnakej úrovni ako doteraz bude závisieť od finálneho znenia obchodnej dohody medzi EÚ a Britániou. Tá má byť vyrokovaná počas prechodného obdobia do konca decembra tohto roku.

Je možné, že počas tohto 11 mesačného obdobia presunú svoje sídlo na európsku pevninu ďalšie firmy.

Podľa KPMG od referenda o brexite privítalo na svojom území okrem Luxemburska britské firmy aj iné krajiny – Írsko (64 firiem) a Holandsko s Francúzskom (po 30 firiem). Ide napríklad o banky, poisťovne alebo obchodníkov s cennými papiermi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *