Pondelok 24. júna. Meniny má Ján

Britský parlament obmedzil kompetencie kabinetu T. Mayovej

EUROMakroekonomika 11.01.2019 | 10:27 0 Komentárov

Hoci decembrové hlasovanie o vyslovení nedôvery nakoniec britská premiérka Theresa Mayová ustála, doteraz nedokázala navždy vylúčiť možnosť tvrdého brexitu. 

Lenže deň vystúpenia Británie z Európskej únie (EÚ) sa blíži. Krajina má opustiť jej brány už 29. marca tohto roku a Mayovej dohoda o „rozvode“, o ktorej má britský parlament hlasovať v polovici januára má len veľmi neistú podporu. Britský parlament sa preto rozhodol vziať opraty do vlastných rúk a počas uplynulého utorka schválil nové opatrenie obmedzujúce možnosti vlády v prípade vystúpenia bez dohody s Bruselom.

Vodca labouristov Jeremy Corbyn považuje toto rozhodnutie za významný krok, ktorý má pomôcť zabrániť negatívnemu scenáru odchodu štátu z únie a zároveň je dôkazom toho, že v Británii neexistuje prevaha tých, ktorí by boli za neriadený brexit.

Tvrdá rana

Na druhej strane, britská premiérka Theresa Mayová schválením dodatku rozpočtového zákona utrpela v dolnej snemovni opäť silný úder. Dodatok podľa informácií z britských médií udeľuje väčšiu moc poslancom, ktorých súhlas bude vláda potrebovať v prípade negatívneho scenára na to, aby mohla na chod úradu využívať peniaze daňovníkov.

Napriek opatreniu sa medzi britskými politikmi stále ozývajú takí, ktorí varujú pred možnými dopadmi „divokého“ odchodu z EÚ. Patrí k nim napríklad minister obchodu Greg Clark alebo ministerka práce Amber Ruddová. A niet sa čo čudovať. Opustenie únie bez dohody by znamenalo obrovský dopad nielen na ekonomiku Británie ale aj samotnej EÚ. Tá momentálne pripravuje rozpočet na rok 2020 s tým, že počíta s uzavretím zmluvy o vystúpení ostrovného štátu.

V prípade, že by Mayová dohodu v britskom parlamente predsa len neobhájila, na podobu rozpočtu by to mohlo mať zdrvujúci dopad. V rámci podmienok dohody sa totiž krajina zaväzuje, že bude plniť všetky svoje povinnosti súvisiace s momentálnym dlhodobým rozpočtom únie. Výpadok finančných prostriedkov Británie by „citeľne“ zaznamenali ostatné krajiny, ktoré by pravdepodobne museli prispievať viac.

Neriadený odchod je nevýhodný pre obe strany. Aj Británia by sa musela vyrovnať so stratami. Okrem iného by prišla o výsadu mať rovnaké práva ako ostatné členské štáty únie počas celého prechodného obdobia do roku 2020, navyše by sa musela vyrovnať s ďalšími problémami, okrem iného s výraznejším poklesom HDP krajiny, ktorý Medzinárodný menový fond v prípade tvrdého brexitu odhaduje až na šesť percent.

Zoči voči realite

Britská libra reagovala na utorkovú napätú situáciu v krajine len miernym poklesom. Kým tesne po obede sa menový pár GBP/USD obchodoval na úrovni okolo 1,2744, obchodný deň  uzavrel na hodnote na 1,2715. Negatívny scenár by však mohol spôsobiť prudký prepad meny, z ktorého by sa spamätávala zrejme ešte dlho.

Z dôvodu obáv, že by zmluva o vystúpení nemusela v parlamente predsa len prejsť začala britská vláda dokonca pripravovať obyvateľov na možné praktické dopady tohto scenára prostredníctvom webových stránok a rozhlasovej kampane, ktoré spustila v priebehu uplynulého utorka.

Päťdňové rokovania o hlasovaní ohľadom dohody s Bruselom v britskom parlamente odštartovali v stredu. Výsledok hlasovania má byť známy 15. januára vo večerných hodinách.

Olívia Lacenová, analytička xPartners

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *