Sobota 22. február. Meniny má Etela

Bude ďalšou obeťou obchodnej politiky D. Trumpa Česko?

DaneMakroekonomika 21.01.2020 | 12:56 0 Komentárov

Vláda Donalda Trumpa nedávno pohrozila Česku odvetou za pripravovanú digitálnu daň. Českí podnikatelia sa obávajú straty konkurencieschopnosti na americkom trhu.

V Česku by mala od polovice tohto roka začať platiť digitálna daň. Jej cieľom je zdaniť nadnárodné koncerny, ktoré svoje digitálne služby predávajú po celom svete, dane z nich však odvádzajú v krajinách s ústretovým daňovým režimom. V prípade Facebooku je to napríklad Írsko.

Digitálna daň sa tak má zamerať na veľké technologické firmy, ktoré svoje služby predávajú globálne. Štáty, v ktorých dochádza k predaju služieb, však z toho za súčasného stavu nemajú nič.

O digitálnej dani sa hovorí už dlhšie na celoeurópskej úrovni. Nateraz sa však jednotlivé krajiny nedohodli. Prichádzajú preto s vlastnými iniciatívami. Digitálnu daň tak chystá Česko. Francúzsko už svoju daň zaviedlo vlani.

Podľa českého návrhu by firmy mali odvádzať sedem percent zo svojich lokálnych tržieb. Českému štátnemu rozpočtu by to malo priniesť päť miliárd korún ročne (200 mil. eur) .

„Ak bude daň diskriminovať americké firmy, vyhradzujeme si právo zaviesť odvetné opatrenia,“ povedal pre české Hospodářské noviny americký vládny zdroj s tým, že USA považujú český návrh digitálnej dane za diskriminačný.

Pre HN to potvrdilo aj české ministerstvo financií s tým, že mu americkí diplomati iba všeobecne oznámili, že Spojeným štátom sa digitálna daň nepáči a sú na ňu pripravené odpovedať.

Českí exportéri sa odvetných opatrení obávajú. „Je fatálny nezmysel, že sadzba je navrhnutá na sedem percent. Keby to boli tri percentá, tak je to ešte akceptovateľné,“ povedal pre HN hlavný akcionár firmy Linet Zbyněk Frolík, ktorého spoločnosť dodáva do USA najmä nemocničné postele. „My ako vývozcovia do USA budeme robiť všetko možné, aby sa v takejto podobe daň v Česku neodhlasovala,“ dodal s tým, že spolu s ďalšími podnikateľmi plánuje presviedčať poslancov aj senátorov zo všetkých politických strán.

Pre riziko poškodenia českých firiem sa chystaná daň nepáči ani českej Hospodárskej komore. Tá varuje, že Česko by ju nemalo zavádzať samostatne, ale malo by k nej pristúpiť až vtedy, ak by došlo k zhode na medzinárodnej úrovni. Rovnaký názor majú aj Američania – chcú, aby štáty počkali, až sa na spôsobe zdanenia digitálnych firiem zhodne Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *