Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Budova NBS bude nasvietená v téme boja proti koronavírusu

Ostatné správy 20.03.2020 | 12:49 0 Komentárov

Pomocou jednotlivých hesiel, “hashtagov” bude vizualizácia komunikovať odkazy, ktoré v aktuálnej, mimoriadnej situácii považuje NBS za dôležité.

Podobne, ako pri príležitosti 30. výročia, aj teraz chce NBS svoju budovu využiť ako veľkoplošnú, exteriérovú platformu pre projekt svetelného dizajnu, ktorý bude viditeľný zblízka, i zďaleka. Využiť strategickú polohu budovy centrály NBS v rámci Bratislavy, ktorá bola ešte donedávna najvyššou na Slovensku.

Národná banka Slovenska týmto projektom pokračuje vo svojom pláne využiť priečelie svojej budovy pri rôznych podujatiach, výročiach či mimoriadnych situáciách. Podobne, ako to robia napríklad v Paríži na Eiffelovej veži alebo New Yorku na Empire State Building. 

#solidarita

NBS vníma aktuálny projekt ako prejav solidarity s ľuďmi, ktorí na COVID-19 už ochoreli. So zdravotníkmi, ktorí deň aj noc zabezpečujú starostlivosť pre chorých a starajú sa to, aby sa choroba šírila čo najpomalšie. So záchranármi, predavačmi v potravinách, s lekárnikmi v  lekárňach, vodičmi MHD, skrátka všetkými, ktorí prichádzajú s ostatnými obyvateľmi do bezprostredného kontaktu riskujúc svoje vlastné zdravie.

Je to zároveň prejav solidarity aj s tými, ktorí pre núdzové opatrenia trpia finančne – malí a strední podnikatelia či podniky, ktoré musia mať zavreté a pre pandémiu zápasia o svoje prežitie. 

 #somDoma

Pre Slovensko, ale aj iné európske štáty, sú to najkritickejšie časy od konca druhej svetovej vojny. Následky pandémie koronavírusu môžeme zmierniť len tak, že ostaneme všetci doma a obmedzíme sociálne kontakty, stretávanie sa. Mnohým tým dokonca zachránime život. Čím budeme disciplinovanejší, tým skôr sa mimoriadna situácia skončí. Možno na pár dní alebo týždňov nebudeme môcť ísť do našej obľúbenej kaviarne, fitnesscentra, divadla, na koncert či stretnúť sa s priateľmi, no pomáha to viac ako si možno myslíme. 

#rúškoTiPristane #spoluToZvladneme Rúško či respirátor nie sú príjemné, niektorým sa v ňom ťažšie dýcha, no len takto (a umývaním rúk) sa pred koronavírusom vieme chrániť. Nielen seba, ale aj ostatných, keďže môžeme byť prenášači bez toho, aby sme o tom vedeli. Chránime najmä tých najzraniteľnejších – starších a chorých.

Špeciálnu svetelnú projekciu pri tejto príležitosti bude vidno každý večer po zotmení od cca 20. do 24. hodiny,  do 31. marca.

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír povedal: “Chceme vyjadriť svoju úctu, svoje pochopenie všetkým tým, ktorí ochoreli, ktorí možno v úzkosti čakajú na výsledky svojich testov, ktorí sú v panike alebo dobrovoľne uzavretí vo svojich domovoch. Chcem ale vyjadriť úctu aj tým, ktorí každý deň chodia do práce, ktorí zabezpečujú životné funkcie a fungovanie nášho štátu. Tých profesií je strašne veľa, všetkým patrí poďakovanie a úcta a my sa k tejto úcte chceme prihlásiť.

Čakajú nás ťažké časy, aj z hľadiska udržania našej životnej úrovne, fungovania našich podnikov, ale to je až “B” a na to budeme musieť všetci hľadať odpoveď. Ak budeme solidárni, ak budeme dodržiavať pravidlá, či už to, že ostaneme doma, alebo budeme nosiť rúška, budeme dbať na základné hygienické predpisy a pravidlá, odporúčania, a ak budeme mať trošku dobrú náladu, tak verím, že to zvládneme”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *