Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Budúcnosť ťažby diamantov je v mori

Investície 25.01.2017 | 10:12 0 Komentárov

Rastúci dopyt po diamantoch a klesajúca výťažnosť existujúcich baní nútia ťažobné spoločnosti investovať do ťažby aj na ťažko dostupných náleziskách. Ťažobná spoločnosť De Beers plánuje zvýšenie počtu špeciálnych lodí s technológiou umožňujúcou efektívnu podmorskú ťažbu diamantov pri juhozápadnom pobreží Afriky.

Britský Seabed Resources chce okrem toho prehľadávať morské dno pri Havajských ostrovoch v oblasti s rozlohou dva krát väčšou ako Wales. Podľa analytikov dosiahne do roku 2030 koniec životnosti až 30 hlavných suchozemských baní. Nedostatok diamantov ale hrozí už po roku 2019. Podľa ALO diamonds budú tieto udalosti tlačiť ceny diamantov hore.

Renomované poradenské spoločnosti Bain & Company a GlobalData vydali koncom roka 2016 štúdie, ktoré sa zhodujú v predpoklade, že ani tri v súčasnosti otvárané diamantové bane (Gahcho Kué a Renard v Kanade a Liqhobong v juhoafrickom Lesothe) neodvrátia pokles dodávok diamantov na svetový trh po roku 2019. Ťažobné spoločnosti sa obávajú, že rastúci svetový dopyt po týchto hodnotných kameňoch, ktorý poháňa najmä silnejúca stredná príjmová vrstva v Číne a Indii, nebude možné plne uspokojiť. Súčasným baniam totiž výrazne klesá výťažnosť a podľa skôr vydanej správy poradenskej spoločnosti Frost & Sullivan dosiahne do roku 2030 koniec životnosti až 30 hlavných súčasných diamantových baní.

„Pri diamantoch sa v dlhodobom horizonte očakáva pokračujúci rast cien, keďže súbežne s rastom svetového dopytu bude klesať výťažnosť suchozemských baní. Za najschodnejšiu alternatívu sa v súčasnosti považuje ťažba diamantov z morského dna, no získať licenciu pre podmorskú ťažbu je veľmi zložité. Rozsah podmorskej ťažby budú vo veľkej miere limitovať predovšetkým ekologické aspekty, ale aj vyjednávanie so štátmi, ktoré chcú mať na ťažbe podiel,“ uvádza Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ ALO diamonds, ktorý obchoduje s diamantmi na svetových burzách už viac ako 20 rokov.

Miliardy dolárov na morskom dne

Spoločnosť Namdeb s 1 600 zamestnancami, ktorej polovičný podiel vlastní ťažobný gigant De Beers a druhú polovicu namíbijská vláda, odhaduje, že až 95 percent vyťažených diamantov sa bude v budúcnosti získavať z morského dna na juhozápadnom pobreží Afriky. Diamanty z morského dna patria už teraz medzi tie najhodnotnejšie z celkovej produkcie spoločnosti Namdeb.

Z bohatého morského sedimentu, ktorý vyplavila rieka Orange River vyťaží päť špeciálne upravených lodí viac ako milión karátov diamantov ročne. „Diamanty z morského dna sú naša budúcnosť. Pred desiatimi rokmi sme ťažili 30 percent z mora a 70 percent na súši. V súčasnosti sa tento pomer výrazne mení,“ uvádza Paulus Shituna, ktorý má na starosti predaj diamantov spoločnosti Namdeb.

Namdeb doteraz prehľadal len tri percentá z podmorskej plochy s celkovou rozlohou približne 9 600 km2, na ktorú získal licenciu. Vedenie spoločnosti počíta s podmorskou ťažbou diamantov v tejto oblasti na obdobie až 50 rokov.

Podľa Alojza Ryšavého je možné, že niektoré diamanty predávané na slovenskom trhu už teraz pochádzajú z morského dna. „Diamant je najtvrdší známy prírodný minerál na svete. Skutočnosť, či bol tisíce rokov ukrytý v krajine na pevnine, alebo ležal na morskom dne, nehrá vôbec žiadnu úlohu. Väčšina diamantov predávaných v Slovenskej republike samostatne alebo v investičných šperkoch ale pochádza zo suchozemských baní v Rusku, Botswane a Kanade,“ dodáva Ryšavý.

Ťažobná loď vysaje za jednu hodinu na palubu až 60 ton morského sedimentu

Za začiatky systematického hľadania diamantov naplavených na morskom dne môžeme považovať rok 1958, kedy potápači skúmali morské dno v plytkých vodách do maximálnej hĺbky 35 metrov. Pokročilejšie technológie pre podmorskú ťažbu boli ale vynájdené až v 80. rokoch. Podmorská ťažba diamantov sa ale etablovala ako špeciálny ťažobný sektor zhruba až o desať rokov neskôr.

Prvou ťažobnou spoločnosťou, ktorá využila moderné technológie na podmorskú ťažbu diamantov, bol ťažobný gigant De Beers. Na začiatku 20. storočia ovládal 90% svetovej produkcie neopracovaných diamantov a aj v súčasnosti je označovaný za najväčšieho svetového producenta prírodných diamantov. Súčasná technológia umožňuje jednej lodi prepraviť z morského dna na palubu až 60 ton sedimentu za hodinu. Na lodiach spoločnosti Namdeb je zavedená pokročilá automatizácia a diamanty sú zo sedimentu triedené do bezpečnostných prepravných boxov bez toho, aby sa ich počas celého procesu dotkla ľudská ruka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *