Streda 26. február. Meniny má Viktor

Budúcoročný rozpočet má byť vyrovnaný

Makroekonomika 20.11.2018 | 16:05 0 Komentárov

Zmena plánu – rozpočet verejnej správy na budúci rok má byť vyrovnaný. Dosiahnuť sa to má pozmeňovacím návrhom Smeru-SD k návrhu rozpočtu, ktorý už je v parlamente.

Pôvodný návrh rozpočtu počítal s deficitom 0,1 percenta. Cieľ dosiahnuť vyrovnaný rozpočet sa tak posunul už na rok 2019. Finančný výbor totiž schválil pozmeňujú návrh. Bude o ňom ešte rokovať  plénum Národnej rady SR.

Pozmeňujúci návrh má znížiť výdavky kapitoly Všeobecná pokladničná správa o 96 mil. eur. Vo výbore ho predložil šéf finančného výboru Ladislav Kamenický. Znížiť sa tak majú plánované rezervy. Aj v roku 2020 by mal byť rozpočet vyrovnaný a o rok neskôr už prebytkový.

Treba však brať do úvahy, že v roku 2020 budú parlamentné voľby a tak sa plány môžu rýchlo zmeniť. Vlády majú tendenciu ku koncu volebného obdobia míňať viac. Ich plány rozpočtovej zodpovednosti sa im vtedy nedarí plniť.

Podľa P. Kažimíra je súčasný hospodársky vývoj najlepší od krízy v roku 2009. Vrchol hospodárskeho rastu sa pritom podľa neho očakáva v roku 2019. Debata o verejných financiách je preto podľa P. Kažimíra teraz príjemnejšia ako v minulosti. „Je to príjemnejšia debata ako pred rokmi, keď boli deficity blížiace sa k piatim percentám,“ uviedol na rokovaní finančného výboru parlamentu.

V návrhu rozpočtu je zapracovaný je návrh na zavedenie odvodu pre obchodné reťazce, ale tiež zmeny v registračných pokladniach či spotrebnej dani z minerálnych olejov. Nič z toho pritom ešte nie je schválené. Výsledná podoba sa tak bude musieť ešte meniť.

„Na základe posledných analýz a prognóz hospodárskeho vývoja SR, ktoré sú za tretí kvartál dokonca optimistickejšie, ako sa predpokladalo a zvážení všetkých okolností sme sa dnes na rokovaní vlády s ministrom financií Petrom Kažimírom zhodli na tom, že Slovensko môže byť ambicióznejšie pri tvorbe budúcoročného štátneho rozpočtu,“ povedal premiér Peter Pelegrini.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *