Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Bulharsko pravdepodobne čoskoro požiada o vstup do eurozóny

EURO 12.01.2018 | 12:32 0 Komentárov

Bulharsko sa pravdepodobne stane 20. členom spoločenstva štátov platiacich eurom. Krajina chystá podanie prihlášky do Európske stabilizačného mechanizmu.

Uviedol to bulharský premiér Bojko Borisov pred delegáciou európskych novinárov. Konkrétny dátum možného vstupu do menovej únie však nespresnil. Uviedol ale, že Bulharsko má povinnosť stať sa členom eurozóny. V súčasnosti podľa neho prebiehajú rokovania s predsedom Európskej centrálnej banky Mariom Draghim a s ostatnými členmi eurozóny.

Bulharský minister financií Vladislav Goranov dodal, že tamojšia ekonomika už teraz plní formálne kritériá na vstup do eurozóny. Bulharský lev je totiž už 20 rokov zafixovaný na euro. Krajina hospodári s nulovým rozpočtovým deficitom, má tak tretiu najnižšiu štátnu zadlženosť v EÚ (26,8 %) a aktuálne štvrtý najväčší rast HDP (3,9 %).

Inflácia sa pohybuje na podobnej úrovni ako v eurozóne – 1,3 percent, miera nezamestnanosti dosahuje len 6,4 percent. Úroveň miezd rýchlo dobieha západnú Európu. Medziročný nárast platov by mal podľa aktuálnych štatistík dosiahnuť až 17 percent. Krajina má zdravý bankový systém.

„Sme stabilnejší ako niektorí súčasní členovia eurozóny,“ konštatoval bulharský premiér. „Keď príde pozvánka, sme pripravení tam vstúpiť,“ dodal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial