Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Bundesbanka je proti rozširovaniu kvantitatívneho uvoľňovania

Šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann sa vyslovil proti predĺženiu a rozšíreniu programu kvantitatívneho uvoľňovania, ktoré už viac krát naznačil šéf ECB Mario Draghi. J. Weidmann upozornil, že čím silnejšie QE, tým menší tlak na vlády, aby realizovali reformy. 

„Čím dlhšie extrémne uvoľnená menová politika trvá, tým má menší účinok, a tým viac rizík a vedľajších účinkov so sebou prináša,“ povedal podľa agentúry DPY. Nesmieme byť slepí k nebezpečenstvu, že si vlády zvyknú na nízke úrokové sadzby. To by mohlo zabrzdiť nevyhnutné reformy, dodal.

„Nemali by sme tiež zabúdať, že prijaté opatrenia potrebujú čas na to, aby plne zapôsobili,“ upozornil Weidmann, ktorý je tiež členom Rady guvernérov ECB.

M. Draghi pritom vo svojom nedávnom vystúpení naznačil, že cieľu rastu inflácie je Európska centrálna banka ochotná prispôsobiť všetky svoje nástroj. Hovorí sa o predĺžení času QE, ktoré je zatiaľ plánovaná na jeseň budúceho roka a rozšírení zoznamu vykupovaných aktív. V hre sú okrem toho i nižšie depozitné sadzby ECB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial