Stvrtok 21. február. Meniny má Eleonóra

Bytová výstavba v USA podľa očakávania klesla

Nová bytová výstavba v februári v USA spomalila na minimá spred roka a dopyt po bývaní v bytových domoch zaznamenala výrazný prepad.

Z hľadiska dostupnosti bývania sú stále najlepšie podmienky v histórii USA a vláda ponúka do apríla daňové zvýhodnenie.

Sentiment amerických staviteľov domov bol vo februári slabý. Ich situáciu komplikuje rastúci počet nesplácaných úverov a exekučne zhabaných nehnuteľností na trhu. Februárový odhad amerického ministerstva obchodu uviedol, že počet začatých novostavieb klesol o 5,9%, alebo o 36 tisíc na 575 tisíc z revidovaného počtu 611 tisíc celoročne prepočítaných jednotiek. Úrad revidoval predbežný januárový údaj 591 tisíc nahor.

Výsledok nakoniec prekonal pesimistické predpovede. Priemerné analytické odhady čekali pokles výstavby z predbežných 591 tisíc na 565 tisíc jednotiek. V rovnakom období pred rokom bolo v čase recesie začalo len 574 tisíc novostavieb. V medziročnom porovnaní ide o kozmetický 0,2% nárast a takmer stagnáciu.

Negatívnu štatistiku kompenzovala štatistika počtu začatých stavieb jednogeneračných domov, ktoré tiahnu celkovú výstavbu zo 4/5, ktorézaznamenali len mierny 0,6% pokles z revidovaných 502 tisíc na 499 tisíc jednotiek. Meziročný ukazovateľ rastie o solidnych 39,8%.

Regionálne bola najsilnejšou aktivita na stredozápade USA. Kľúčová štatistika budúcej výstavby bola vo februári aj priaznivejšia. Počet stavebných povolení totiž klesol len o 1,6%, alebo o 10 tisíc na 612 tisíc. Priemerné trhové odhady čakali prepad na 601 tisíc. V medziročnom porovnaní počet stavebných povolení USA vo februári rástli o 11,3%.

Zdroj:
X-Trade Brokers
.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *