Pondelok 18. novembra. Meniny má Eugen

Byty sú cenovo najnedostupnejšie v Bratislave, najdostupnejšie v Nitre a Trenčíne

Aj pri porovnávaní cien bytov a priemernej mzdy sú byty v Bratislave cenovo najnedostupnejšie. Ako uvádza analýza UniCredit Bank, ceny bytov sú v bratislavskom regióne dvojnásobné oproti priemeru ostatných regiónov, avšak priemerná mesačná mzda je vyššia len o 50%.

"Občan pracujúci v Bratislave by si tak na nový byt (70m2) musel hypoteticky odkladať dnešnú čistú mesačnú mzdu približne 16 rokov, kým občan žijúci v nitrianskom regióne len 10 rokov (pomerne vysoké mzdy a lacnejšie byty). Obyvateľ najchudobnejšieho prešovského kraja musí šetriť až 15 rokov (kvôli neprimerane vysokým cenám)," tvrdí analytik UniCredit Bank Dávid Dereník.

Pred krízou bola táto situácia ešte horšia. "Vidíme, že v krajoch s ťažšou dostupnosťou bývania došlo k spľasnutiu cien na trhu nehnuteľností. Oproti najdrahšiemu obdobiu (Q2 2008) klesli v košickom regióne ceny až o vysokých 19 %, v bratislavskom regióne o 10 % a tretiu priečku obsadil región prešovský s poklesom približne 8%."

Najlacnejšie byty sú okrem nitrianskeho kraja aj v Trenčine. V Košiciach už byty nie sú v kategórii najdrahších. Od začiatku krízy (september minulého roka) stúpla nezamestnanosť o 90 tisíc ľudí. Tento proces nie je na konci. "Preto nepredpokladáme, že sa trh nehnuteľností „rozmrazí“ v najbližších mesiacoch," odhaduje UniCredit Bank.

Prečítajte si podrobnú štatistiku o priemerných cenách nehnuteľností.

Zdroj: UniCredit Bank Weekly Notes.

2 odpovede na “Byty sú cenovo najnedostupnejšie v Bratislave, najdostupnejšie v Nitre a Trenčíne”

 1. durko píše:

  Porovnavanie ceny bytu voci odkladaniu celej mzdy je zavadzajuce. Malo to byt porovnane k Disponibilnej ciastke prijmu = to co mi zostane ked poplatim vsetky nevyhnutne veci(vratane zivobytia). Pri nizkom prijme je totiz disponibilna ciastka niekedy len 10% a pri vysokych platoch to moze byt aj 60%. Vypocitajte si, kolko ste schopni si odlozit € keby ste zarabali dvakrat viac a pochopite…

  • LK píše:

   Velmi zaujimavy postreh. UCB porovnavala cenovu hladinu bytov a zivotnu uroven (mzda). Je to statisticky ukazovatel s urcitou vypovednou hodnotou.

   Napriek tomu, ze bytu su podla porovnania mzda/cena najdrahsie v BA, je mozne, ze Bratislavcan si splati byt skor ako Presovcan, kde paradoxne vyjde ukazovatel pozitivnejsie.

   Cim viac premennych by sme do tohto statistickeho ukazovatela vniesli, tym by bol presnejsi, ale aj komplikovanejsie. Lebo aj Presovcan „A“ s priemernym platom a zenou na materskej ma ine zivotne naklady ako Presovcan „B“ tiez s priemernym platom, ale zijuci sam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *