Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Čakanie na Godota pokračuje

Investície 28.06.2012 | 22:12 0 Komentárov

Začal sa ďalší z „kľúčových“ summitov lídrov EÚ. Prvá polovica rokovaní však nepriniesla žiadne zásadné rozhodnutie, na čo trhy reagovali negatívne. Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, prezident ECB Mario Draghi a predseda EK E. Barroso pripravili 10-ročný plán smerovania zjednotenej Európy, ktorý by mal zahŕňať spoločný bankový dohľad, či spoločné zdieľanie dlhov jednotlivých krajín EÚ. Práve s eurobondami má najväčší problém Nemecko, ktorého kancelárka Merkelová s pravdepodobnosťou blížiacou sa sto percentám na túto časť plánu nepristúpi.

Sentiment na trhu poznačil aj makroekonomický údaj z Nemecka, kde pribudlo až 7 tisíc ľudí bez práce a celkový počet nezamestnaných sa vyšplhal na 2.88 mil. Analytici očakávali nárast len na úrovni 3 tisícok, a aj to je dôvod, prečo nemecký akciový index DAX klesol najviac spomedzi troch hlavných európskych indexov: FTSE 100 –0.56 %, CAC 40 0.37 %, DAX –1.27 %. Paneurópsky index EuroStoxx 600 tak logicky skončil v červenom, keď odpísal necelé pol percento a obchodnú seansu ukončil na úrovni 244.67 bodu.

V Európe zaujala ešte jedna správa, ktorá prišla od našich západných susedov. Tamojšia centrálna banka znížila hlavnú úrokovú sadzbu na historické minimum 0.5 %, čo je prvá zmena sadzby za posledné dva roky. ČNB odôvodnila tento krok najmä klesajúcim domácim dopytom, ktorý by mohol naštartovať ekonomickú recesiu v krajine. Pokles sadzby vyvolal pohyb aj na vládnych dlhopisoch, výnos z 2-ročných dlhopisov klesol na 0.9 %, čo ja najnižšia úroveň od roku 1997.

V USA včera Najvyšší súd potvrdil zákon Baracka Obamu o zdravotnom poistení ešte z roku 2010, ktorý hovorí o povinnom poistení pre všetkých obyvateľov. V prípade nesplnenia tejto povinnosti budú môcť byť Američania pokutovaní. Zákon však prešiel Najvyšším súdom len tesne, keď sa zaň vyslovilo 5 z 9 členov. Pre Obamu je prijatie tohto zákona výraznou pomocou z pohľadu blížiacich sa prezidentských volieb na jeseň tohto roka.

Trojica hlavných akciových indexov napriek tomu poklesla, keďže Európa nevyslala trhom zatiaľ žiadny pozitívny signál: Dow Jones –0.20 %, S&P 500 –0.28 %, Nasdaq –0.90 %.

Zdroj: Ivor Lehoťan, junior analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *