Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Komodity: Cena pšenice naďalej rastie a spolu s ňou riziko ďalšej potravinovej krízy

Kým ropa potichu vybočila z pásma, v ktorom sa nedávno obchodovala, a zlato našlo podporu, sústredila sa všetka pozornosť na rastúcu cenu pšenice a jej možné dopady na cenu takmer všetkého – od sušienok a chleba, až po cenu hydiny a piva.

Posledné udalosti pustošia svetové trhy a v Chicagu vyhnali cenu pšenice o 80 % na úroveň 23-mesačného maxima. Vo štvrtok dal cene pšenice ďalší podnet k rastu ruský zákaz vývozu. To zvyšuje riziko ďalšieho rastu ceny, pretože krajiny importujúce pšenicu (od severnej Afriky až po stredný Východ) budú musieť hľadať nové zdroje.

Rusko pristúpilo k zákazu exportu po tom, čo najhoršie sucho za posledných 50 rokov zasiahlo oblasti okolo Čierneho mora a zničilo úrodu pšenice. Trh čakal, že ruská vláda využije k exportu štátne rezervy, a preto bol tento krok pre trh určitým prekvapením. Zákaz potrvá až do decembra, v tej dobe bude jasno, koľko pšenice bude mať Rusko zo zimnej úrody.

Súčasná úroda, ktorá je poničená suchým a horúcim počasím, je z tzv. jarnej pšenice, ktorá sa na celkovej produkcii v daných oblastiach podieľa približne 20 %. Pre zimnú pšenicu je dôležitým obdobím polovica augusta až septembra, kedy sa vykonáva sejba. Ak bude suché počasie pretrvávať, môže dôjsť k oneskoreniu, prinajhoršom nemusí byť zasiate vôbec. Neistota na trhoch s pšenicou potrvá do doby, než sa v tomto regióne zmení počasie.

Na druhú stranu, americká úroda pšenice vyzerá dobre, očakáva sa rekordné množstvo, ktoré navýši súčasné zásoby. Americkí farmári by tak mali byť schopní pokryť výpadok pšenice kdekoľvek. V niektorých regiónoch však nebude vďaka obchodným bariéram situácia s alternatívnymi dodávkami ľahká.

Vplyv rastúcej ceny pšenice sa rozšíril na ďalšie poľnohospodárske komodity ako je ryža, kukurica, sójové bôby a tiež jačmeň, ktorý sa využíva jednak ako krmivo pre zvieratá a tiež na výrobu piva. Zákaz exportu umožnil obchodníkom, ktorí fungujú ako brokeri medzi kupujúcimi a predávajúcimi, poprieť kontrakty s dodávkami za nízke ceny. To teraz vytvára tlak na firmy produkujúce potraviny nápoje, ktoré sa ocitli na stratovej strane týchto popretých kontraktov.

Európske potravinárske firmy v indexe STOXX 600 Food Index stratili od začiatku tejto kritickej situácie 7,25 percent svojej hodnoty a predaje po ruskom zákaze exportu ešte zintenzívnili. Za tú istú dobu pridal index hlavných európskych firiem Euro STOXX 7,25 percent.

Ak by sa cena pšenice na vyšších úrovniach držala dlhšiu dobu, rastie riziko zvyšujúce sa ceny kukurice. Vysoké ceny pšenice by totiž prinútili amerických farmárov zasiať miesto sójových bôbov a kukurice zimnú pšenicu. To by vyvolalo neistotu ohľadom stavu zásob, navyše za situácie rastúceho dopytu po kukurici na výrobu etanolu a ako náhrady za pšenicu. Pomer medzi cenou kukurice a pšenice sa znížil z 0,75 na 0,50, pšenica prekonala kukuricu o 33 percent. Vo chvíli ako sa situácia upokojí, by mali obchodníci preferovať kukuricu, pretože cena pšenice bude náchylná k poklesu. Než sa cena stabilizuje, bude trh ovplyvnený predovšetkým strachom a volatilita zostane naďalej vysoká.

Energetický sektor má za sebou pokojný, ale pozitívny týždeň. Ropa sa dostala nad 81 dolárov, na svoje trojmesačné maximum. Faktory, ktoré tento sektor ovplyvňujú, sú nasledujúce:

  • Slabší dolár pomáha v raste komoditám kótovaným práve v dolároch. Dolárový index celý týždeň zápasil s udržaním 200-denného kĺzavého priemeru a nakoniec sa dostal pod neho, čo signalizuje ďalší možný pokles.
  • Vďaka nižšej produkcii rástla cena severomorskej ropy Brent. Rozdiel medzi cenami, než ho arbitrážny obchodníci nákupom ropy WTI a predajom ropy Brent zrovnali, činil 1,75 dolára.
  • Dlhé špekulatívne pozície zostávajú stále nízke a to nahráva ďalšiemu rastu ceny.

Naďalej pokračuje zvoz zásob ropy z plávajúcich skladov do skladov na pobreží, a to do Cushing a Oklahomy. V centrálnom sklade pre NYMEX WTI vyrástli zásoby na 37,8 miliónov barelov, čo je len o 100 000 menej než pri májovom rekorde. Forwardová výmenná cena je teraz veľmi blízko cene spotovej, a nákup a skladovanie ropy na mori sa teraz neoplatí.

Dopad na trh s tankermi je jasne vidieť na počte lodí VLCC (Very Large Crude Carrier), ktoré sú bez zákaziek. Voľná kapacita je najvyššia za posledných šesť mesiacov a denná taxa za nájom VLCC sa od Arabského zálivu až po Japonsko prepadla na 6 500 dolárov. Na to niektorí majitelia VLCC lodí reagovali ich dočasným stiahnutím z trhu.

Na rope sa z technického pohľadu objavil nový trend. Rezistencia je na 83 a 82,25 dolároch, support na 80,80, ďalej na 79,70 a 75,90 USD.

Mesiac trvajúce korekcia na zlate je pravdepodobne za nami. Investori sa vrátili so slabnúcim dolárom, navyše rastie fyzický dopyt, pretože sa blíži Ramadán a indická svadobná sezóna. 200-denný kĺzavý priemer na cene 1 150 USD sa udržal a bude tak kľúčovou úrovňou i pre ďalšie korekcie. Čína navyše minulý týždeň oznámila, že uvoľní pravidlá pre obchodovanie so zlatom, čo by mohlo v tomto regióne zvýšiť dopyt.

Spomaľujúca americká ekonomika by mohla FED ešte raz primäť ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu. To by mohlo v dôsledku viesť k oslabeniu dolára a nárastu ceny zlata. Riziká budúceho vývoja odkryla aj vyššia americká nezamestnanosť. Tá ukázala, že pracovný trh sa nezotavuje podľa očakávania a v dôsledku toho môže v nasledujúcich mesiacoch klesať spotrebiteľská dôvera a výdavky domácností.

Investori v prípade zlatého ETF fondu ukázali svoju lojalitu a odolnosť. Počas doby, kedy cena zlata stratila 100 dolárov, klesli celkové investície tohto fondu len o 1,8 percenta. Zároveň cena striebra rástla výrazne rýchlejšie ako cena zlata, čo tiež pomohlo trhu stabilizovať sa.

Technicky znamená návrat nad 1200 USD možnosť testovania júlového maxima vo výške 1218 a 1125 dolárov. Pomoc je na cene 1 188 a 1 166 USD.

Všeobecne majú komodity za sebou zmiešaný týždeň. Index Reuters Jefferies CBR sa za minulý týždeň nezmenil, za uplynulý mesiac pridal 9 percent. Z 26 najaktívnejšie obchodovaných komodít sa všetky okrem piatich obchodujú nad 200-denným kĺzavým priemerom. K tomuto vývoju prispelo hlavne oslabenie dolára a tak bude vhodné naďalej ho pozorne sledovať.

Jednou z výnimiek v rámci pozitívneho vývoja komodít je kakao, jeho cena padala na burze v Londýne aj New Yorku. Cena londýnskeho kakaa sa pohybuje na dvojmesačným minime, o 17 percent nižšie od júlového maxima, kedy cena vystrelila po tom, čo jeden londýnsky hedge fond uzavrel kontrakt na dodávku 241 000 ton.

Produkcia z Pobrežia Slonoviny a Ghany, dvoch najväčších pestovateľov, zvyčajne začína v októbri a podľa posledných správ by mala byť dobrá.

Zdroj: Ole Sloth Hansen, stratég komoditných trhov Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *