Utorok 18. február. Meniny má Jaromír

Cena ropy prudko klesá

Investície 02.11.2018 | 11:02 0 Komentárov

Cena ropy WTI už prelomila hranicu 65 dolárov za barel. Brent pokoril úroveň 74 dolárov. Ide o prudký pokles ceny.

  • Ropa klesá aj napriek tomu, že sentiment pri ostatných druhoch aktív sa zlepšuje (akcie sa zotavili a dolár oslabuje).
  • USA už ťažia viac ropy ako Rusko.
  • Dopad sankcií na Irán pravdepodobne nebude tak hrozivý, ako sa očakávalo.

Dôvodom je negatívna reakcia trhov na včerajšie správy Úradu pre energetické informácie EIA, ktoré hovoria, že produkcia ropy v USA v auguste stúpla o 3,8 percenta, čím dosiahla nový rekord – 11,3 miliónov barelov denne.

Americká produkcia tak medziročne vzrástla o neuveriteľných 2,1 milióna barelov denne, čím prekonala Rusko, ktoré tiež produkuje na vrcholných úrovniach – v auguste 11,2 milióna barelov denne, čo je post sovietsky rekord.

No ak by to nestačilo, aj OPEC zverejnil údaje o svojej mesačnej ťažbe. Podľa nich sa produkcia krajín združených v tejto organizácií dostala na najvyššiu úroveň od roku 2016, a to aj napriek sankciám na Irán. India a Južná Kórea budú mať možnosť dovážať ropu z Iránu aj po nástupe sankcií, čo obmedzí dopad amerického zákazu exportu ropy z tejto krajiny.

 

Na trh s ropou teraz pôsobí množstvo faktorov. Odhad jej ceny do konca roka je preto veľmi náročný. V tejto chvíli ešte stále nevieme, aký skutočný dopad budú mať sankcie USA voči Iránu, a teda, či pôjde o zníženie produkcie o pol milióna barelov denne alebo o dva milióny. To určí, či sa cena ropy ku koncu roka priblíži skôr 70tim alebo sto dolárom za barel.

Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *