Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

Cena zlata sa mení v tesnej závislosti od vývoja rokovaní medzi USA a Čínou

Investícia roka 05.12.2019 | 16:18 0 Komentárov

Zlato sa vrátilo k hornej hranici 30-dolárového pásma, v ktorom sa obchoduje posledné tri mesiaca. Dôvodom sú obnovené obavy z toho, či sa v dohľadnej dobe podarí dosiahnuť dohodu medzi USA a Čínou. Na základe týchto, ale i ďalších dôvodov, predpokladáme, že zlato bude v budúcom roku rásť.

Zlato sa v uplynulých dňoch pokúšalo prelomiť 30-dolárové pásmo vytvorené v nedávnych mesiacoch. Ovplyvnili ho vyjadrenia z Pekingu a Washingtonu o vyhliadkach obchodnej dohody medzi dvoma veľmocami.

Takým bol napríklad nedávny komentár Donalda Trumpa, ktorý poprel urgentnosť dosiahnutia dohody. Povedal, že by bolo možné lepšie počkať s dohodou až do prezidentských volieb v novembri budúceho roku. Čínski predstavitelia sa zas ostro vyjadrili k nedávnemu hlasovaniu Senátu amerického Kongresu k ľudským právam v Hongkongu a v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang. USA za to zaplatia, zaznelo z úst čínskych predstaviteľov.

Finančné trhy na to reagovali poklesom akcií, výnosov dlhopisov a rastom ceny zlata.  Investori sú už z takýchto náhlych obratov unavení. Situácia sa pritom do konca roka môže ešte viac zhoršiť. Koncom roka totiž už tradične klesá likvidita a rastie volatilita. Je za tým jednak potreba obchodníkov uzavrieť pred koncom roka svoje účtovníctvo, ako aj snaha zostať v týchto rýchlo sa meniacich časoch mimo trhu.

Vidíme to aj na obchode so zlatom. Futures obchody s ním klesli od októbra o jednu tretinu na 206 tisíc lotov. Obchodníci vyčkávajú, kým sa trh znova naštartuje smerom nahor. Ak k tomu dôjde cena zlata by mohla prelomiť hodnotu 1517 dolárov za uncu, kde sa nachádzala v októbri.

Obchodníci, ktorí investujú do zlata prostredníctvom ETF fondov pritom znížili svoje stávky len o 1,5 percenta. Táto malá odchýlka nám potvrdzuje, že cena by nemala poklesnúť pod hranicu 1380 dolárov.

Podporným nástrojom by mohli byť aj ďalšie znižovanie sadzieb Fedu, ktoré sa očakáva v najbližších 12-tich mesiacoch. Nižšie sadzby by mali oslabiť americký dolár, čo prospieva zlatu. Za pozornosť okrem toho stojí aj vzťah čínskeho juanu a zlata. Vidíme, že korelácia medzi týmito dvomi nástrojmi je na najvyššej úrovni od polovice roku 2016. Kurz juanu je dnes premenou závislou na vyhliadkach obchodnej politiky a zlato je stávka voči jeho poklesu.

Náš výhľad na cenu zlata v budúcom roku je na teda pozitívny. Vychádzame z týchto faktorov:

  • Fed stratil kontrolu a bude znižovať sadzby rýchlejšie a viac ako sa dnes očakáva.
  • Americký dolár sa nesie na poslednom záchvevu svoje sily.
  • Naťahujúca sa obchodná vojna medzi USA a Čínou zvyšuje inflačné tlaky.
  • Dopyt centrálnych bánk zostáva silný z viacerých dôvodom, napríklad kvôli snahe odpútať sa od dolára ako rezervnej meny.
  • EFT fondy investujúce do zlata poskytujú jeho cene robustnú podporu.

Ole Hansen – komoditný stratég Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *