Sobota 26. septembra. Meniny má Edita

Centrálne banky by si mali priznať, že s poklesom inflácie nič nezmôžu

Centrálne banky dnes pôsobia veľmi zmetene. Až príliš sa boja rizika nízkej inflácie a svojimi krokmi len zvyšujú finančnú nestabilitu trhov. 

Dovolím si tvrdiť, že centrálne banky sa pri ekonomickej analýze súčasného makroprostredia zásadne mýlia. Podľa mňa v skutočnosti dobre nechápu, odkiaľ prečo ceny klesajú a kde sa berie riziko deflácie. Okrem toho si myslí, že si dobre neuvedomujú ani úlohu, ktorú by oni samé mali na trhoch dnes mali hrať. Obávam sa, že to čo sa snažia svojou monetárnou politikou spôsobiť, nebude mať na infláciu žiadny dopad. No negatívnym dôsledkom bude vznik a rozvoj bubliny na finančných trhoch. Prilievajú tak olej do ohňa súčasnej už i tak vysokej volatility trhov.

Treba si najprv správne definovať, čo v skutočnosti stojí za poklesom inflácie. Jedným z faktorov sú energie. Ich ceny klesajú, no to majú na svedomí  takmer výlučne faktory na strane ponuky. Nedeje sa teda nič zlé na strane dopytu. Ponuka jednoducho rastie rýchlejšie ako záujem o energie, ale s ponukou centrálne banky nevedia nič urobiť. Padajúce ceny energií sú pritom priaznivou správou pre spotrebiteľov a i pre väčšinu firiem.

Ďalším faktorom sú technológie. Prechádzame v súčasnosti na oveľa digitalizovanejší produkčný model, čo spôsobuje nadbytok výrobných kapacít. Protiinflačne teda pôsobia na jednej strane ponukové tlaky a na druhej technologické zmeny. V tomto prípade môže podľa mňa hovoriť o dobrom type deflácie. Nie je to pre ekonomiku nič negatívne.

Z pohľadu centrálnych bánk je podstatné uvedomiť si, že oni samé s ani jedným z týmto faktorov nemôžu nič robiť. Ani znižovanie sadzieb a ani ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie, teda nemôžu s najvyššou pravdepodobnosťou s cenami čokoľvek spôsobiť. Z úst centrálnych bankárov počúvame však stále niečo iné. Hovoria stále o ich pro inflačných cieľom a to v čase rastu spotrebiteľského dopytu. 

Je preto podľa mňa čas na dramatickú zmenu prístupu centrálnych bánk. Je treba uznať,  že dopyt, v Európe, ako i v USA, rastie. Ďalej to, že pokles inflácie nie je pre ekonomiku nevyhnutne zlým javom. Ďalšou vecou je, že by centrálny bankári, by mali priznať, že monetárna politika môže mať dnes na rast cien len minimálny vplyv.

Teis Knuthsen, investičný riaditeľ Saxo Private Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial