Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Centrálne banky stimulujú ekonomiky po celom svete

Investície 05.07.2012 | 22:11 0 Komentárov

Najočakávanejšou správou bola informácia o hlavnej úrokovej sadzbe ECB. Prezident Mario Draghi ohlásil jej zníženie o štvrť percentuálneho bodu na očakávané rekordné minimum 0.75%. Marginálna sadzba klesla na 1.50 % a depozitná na úroveň 0 %. Svoj krok, ktorým sa bude snažiť ešte viac stimulovať ekonomiku, odôvodnila centrálna banka pretrvávajúcimi rizikami pre hospodársky rast eurozóny a nelichotivou dlhovou situáciou najviac zadlžených krajín. 

Zníženie kľúčovej úrokovej sadzby sa zdá byť nateraz jedinou výraznou formou monetárnej expanzie, keďže na tradičnej tlačovej konferencii tesne po zasadnutí ECB odzneli aj otázky o eventuálnych ďalších kolách LTRO. Draghi však jednoznačne odmietol ďalšie dlhodobé refinančné operácie.

Okrem ECB dnes ohlásili zníženie svojich úrokových mier aj centrálne banky Číny a Dánska, keď v prvom prípade čínska centrálna banka znížila hlavnú sadzbu zo 6.31 % na aktuálnych 6 %, v druhom prípade to je zníženie depozitnej sadzby dánskou centrálnou bankou do záporného pásma na úroveň –0.2 %.

Trio hlavných európskych akciových indexov ukončilo včerajšiu seansu zmiešane, keď v pluse zatvoril iba britský index FTSE 100, a to na úrovni +0.14 %. Tento rast bol reakciou na rozšírenie programu kvantitatívneho uvoľňovania o ďalších 50 mld. GBP, ktoré do ekonomiky naleje Bank of England. Francúzsky a nemecký index však zatvoril v stratách, a to nasledovne: CAC 40 –1.17 % a DAX –0.45 %. Paneurópsky index EuroStoxx 600 odpísal –0.40 % a klesol na úroveň 256.93 bodu.

Po americkom štátnom sviatku Dňa nezávislosti sa tamojšie burzy opäť otvorili, aby zaregistrovali pre ne pozitívne makroekonomické čísla z amerického trhu práce, ktoré vyšli výrazne nad očakávania. Za uplynulý mesiac pribudlo v USA 176 tis. nových pracovných miest mimo poľnohospodárstva, pričom analytici očakávali prírastok iba 101 tis. Rovnako pozitívne vyšiel aj údaj o nových žiadostiach o dávku v nezamestnanosti, úrady ich prijali 374 tis. vs. 385 tis. konsenzus. Napriek tomu sa hlavné americké indexy pohybovali po celý štvrtok v červených číslach, jedinou výnimkou bol technologický index Nasdaq, ktorý svoje úvodné straty zmazal, no napokon uzavrel bez zmeny na utorňajšej hodnote. Zvyšné dva indexy stratili: Dow Jones –0.36 % a S&P 500 –0.32 %.

Zdroj: Ivor Lehoťan, junior analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *