Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Ceny bytov s väčšou rozlohou už prekonali predkrízovú úroveň

BývanieInvestície 21.02.2017 | 12:38 0 Komentárov

Za posledné tri roky sa priemerná cena bytov zvýšila o 20 percent, kým priemerná nominálna mzda len o desať percent a to pri zápornej inflácii jedno percento. „Ak bude tento vývoj pokračovať, realitná bublina je tu čo nevidieť,“ myslí si Maroš Ďurik zo spoločnosti Across Private Investments.

Čierny Peter potom zostane v rukách investorov, dodáva. Najväčší nárast ceny zaznamenali vlani 1-izbové byty, ktorých cena sa zvýšila v priemere o takmer 14 percent. Ceny 4-izbových bytov sa už dostali na cenovú úroveň realitnej bubliny v roku 2008 a ceny 5-izbových bytov ju dokonca prekonali.

Vývoj v Bratislave je ešte dynamickejší. Ceny novostavieb prekonali v hlavnom meste ku koncu minulého roka hranicu 2500 eur/m2 s DPH. Ceny starších bytov sú len približne 17 percent pod cenu novostavieb, „čo je vzhľadom na panelákový charakter väčšiny starších bytov malý rozdiel,“ myslí si analytik.

V Bratislave je aktuálne voľných takmer päť tisíc bytov v novostavbách, za rok sa ich počet zvýšil o 1500. Nepredané byty predstavujú ich viac než ročnú zásobu, keďže v hlavnom meste sa ročne predáva približne štyri tisíc novopostavených bytov.

Sprísňovanie hypotekárnej úverovej politiky bánk by mohlo dopyt po bytoch oslabiť. M. Ďurik si preto myslí, že je možný podobný scenár vývoja cien ako v rokoch 2008 až 2009. Ceny bývania na Slovensku sa vtedy za 1,5 roka prepadli o 15 percent.

Analytik uvádza, že za posledných 13 rokov dokázali ceny bytov na Slovensku prekonať infláciu len o 2,5 percenta. Za rovnaké obdobie dokázali napríklad americké akcie, a to aj napriek finančnej kríze 2008 – 2009, zhodnotiť peniaze investorov viac než dvojnásobne.

Pripomína, že s investíciou do nehnuteľností je spojené riziko, ktoré je porovnateľné s mierou rizika dlhodobých dlhopisov. Tomuto riziku zodpovedá výnos, ktorý výrazne zaostáva za investíciami do akcií. 

Zdroj informácií: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial