Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Ceny bytov ženie nahor nedostatočná ponuka

Bývanie 09.09.2019 | 10:41 0 Komentárov

Ceny bytov stúpli počas prvých ôsmych mesiacov tohto roka medziročne o 6,6 percenta. Trh tak pokračoval v raste aj počas „lenivých“ letných mesiacov.

Čísla vyplývajú zo štatistík Realitnej únie SR. Potvrdzuje to i Národná banka Slovenska, podľa ktorej ceny v druhom kvartáli rástli o 6,4 percenta a v prvom kvartáli o 7,5 percenta. Ide o zrýchlenie rastu, keď za celý minulý rok zdraželi nehnuteľnosti v priemere len o 5,5 percenta.

Na trh nehnuteľnosti pôsobí niekoľko protichodných faktorov. Jednak je to klesajúca ponuka bytov, ktorá tlačí ceny nahor. Na druhej strane je tu ale aj slabší dopyt, ktorý tlmia opatrenia Národnej banky Slovenska, vďaka ktorým sa sprísnili podmienky pre žiadateľov o hypotekárne úvery.

„Vzhľadom na poslednú vlnu reštrikčných úverových opatrení Národnej banky Slovenska s platnosťou od 1. júla je diskutabilné, či sa tempo zvyšovania cien bytov do konca roka udrží. Pokiaľ by sa tak stalo, rast cien by atakoval dvojciferné číslo,“ povedal pre TASR analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.

Letné mesiace sú pritom tradične lenivým obdobím realitného trhu. Aktivita väčšinou klesá. „Rast cien nehnuteľností v súčasnosti stimuluje malá ponuka na trhu, ako aj mimoriadne výhodné úročenie hypoték pod jedným percentom ročne.,“ vysvetľuje V. Kubrický. K týmto faktorom sa po lete pridáva obnovený záujem o transakcie.

Nedostatok novostavieb na trhu rieši časť kupujúcich preorientovaním sa na staršie byty. Ich ponuka je v porovnaní s novostavbami dvojnásobná. Platí to však len v regiónoch mimo Bratislavy. V hlavnom meste je pomer obrátený. Tento fakt hovorí o atraktivite realitného trhu v očiach developerov.

Najväčšiu časť ponuku predstavujú s podielom 40 percent trojizbové byty. Nasledujú dvojizbové byty s podielom 30 percent. Zvyšná časť trhu pripadá na jedno- a štvorizbové byt, ktorých je v ponuke najmenej. Tieto čísla vychádzajú zo štatistík Realitnej únie SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *