Piatok 18. január. Meniny má Bohdana

Ceny bytových domov USA v decembri medziročne klesali o 3,1%

Podľa decembrového prehľadu S&P/Case Shiller zaznamenal sezónne očistený realitný cenový index dvadsiatky metropolitných oblastí USA siedmy rast v rade a signalizoval oživenie sektora sužovaného krízou.

Kompozitný cenový index 20 amerických metropol od Atlanty po Washington podľa očakávania vzrástol o 0,3% na 145,87 bodov a sťahoval medziročný pokles z -5,3% na -3,1%.

Iba päť z dvadsiatky veľkomiest USA zaznamenalo oproti novembru pokles cien realít. Ceny bytových domov sa zotavili z májového miním o viac ako 3%, sú ale stále 30% pod maximom z mája 2006. Najvyšší mesačný cenový vzostup hlásili opäť Phoenix a Los Angeles, najhlbší pokles bol zaznamenaný v Chicagu.

Vo 4Q09 celonárodný index HPI medziročne znížil prepad z -8,7% na -2,5%. Analytické odhady čakali pokles o 1,2%. S&P/Case Shiller index je považovaný za kľúčový indikátor cien existujúcich domov, ktorý analyzuje ich zmeny v čase, oproti strednej cene jednogeneračných domov predaných počas jedného mesiaca.

Americký trh s bývaním sa pokúša stabilizovať, potom čo zotrval v poklese dlhé štyri roky. Vlani sa predalo na trhu 374 tisíc nových jednogeneračných domov oproti 485 tisíc v roku 2008, čo bol medziročný pokles o 23%. Na sekundárnom trhu potom 5,156 milióna domov, čo bol medziročný nárast o 4,9% a prvý rast od roku 2005.

Zdroj:
X-Trade Brokers
.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *