Stvrtok 29. októbra. Meniny má Klára

Ceny emisných kvót narástli a potom prudko spadli

Investície 18.09.2018 | 13:48 0 Komentárov

Keď Slovensko v roku 2008 predalo licencie na vypúšťanie uhlíkových emisií za 6 eur za tomu, spôsobilo to vážny škandál. Trhová cena bola totiž oveľa vyššia. Sprostredkovateľ, ktorému Slovensko emisie predalo, tak zarobil odhadom 75 mil. eur. Dnes sú emisie opäť aktuálne. Ich cena na svetovej burze najprv stúpla o 300 percent, aby sa minulý týždeň prudko oslabila. Aktuálne sa tona obchoduje za 21 eur.

Obchodovanie s emisnými licenciami EÚ, teda s kvótami na emisie uhlíka,  veľmi pripomína príbeh bitcoinu. Od začiatku roka hodnota kvót vzrástla o viac ako 300 percent, no minulý týždeň o 30 percent spadla.

Hlavným dôvodom dlhodobého rastu bola minuloročná zmena európskych predpisov upravujúcich dostupnosť kvót. Takzvaný Mechanizmus trhovej stability (MSR) pre emisné kvóty 2019 mal zvýšiť cenu emisií uhlíka, a tým prinútiť krajiny prestať využívať uhlie a prikloniť sa k čistejším palivám, ako veterná, solárna, vodná energie a plyn.

Elektráreň, ktorá na výrobu energie používa uhlie, tak bude musieť nakúpiť dvojnásobné množstvo kvót ako napríklad producenti, ktorí spaľujú zemný plyn.

Nechceným výsledkom tejto iniciatívy bola obrovská špekulatívna bublina, ktorá zvýšila cenu kvót z januárových osem eur za tonu až na 25 eur minulý týždeň. Špekulatívni obchodníci, ktorí umelo navyšovali cenu, však prevyšovali komerčných obchodníkov. Minulotýždňový pád tak v podstate len prečistil trh od špekulácií.

Podľa Financial Times môžu byť dôvodom minulotýždňovej korekcie pripomienky poľskej ministerky pre energetiku, ktorá vyzvala EÚ, aby preverila možné zasahovanie do trhu. Poľsko sa totiž v svojej priemyselnej produkcii na uhlie veľmi spolieha, no aj Nemecko ešte stále produkuje takmer 40 percent elektrickej energie z uhlia.

Dôsledkom zvýšenia cien emisných kvót by boli vyššie ceny pre spotrebiteľov a straty pre dodávateľov energií. Náklady na elektrickú energiu by v niektorých oblastiach vzrástli nad úroveň z konca minulého roka.

Pri pohľade do budúcnosti budú pravdepodobne predstavovať strop pre ceny kvót intervencie zo strany politikov, no aj zlepšujúce sa dodávky elektrární spracúvajúcich zemný plyn, vodnú či veternú energiu.

Z obchodného hľadiska mohli byť za nedávnom rastom a následným poklesom cien kvót aj nákupné opcie na decembrové kontrakty. Keď totiž išiel trh hore, predajcovia opcií museli nakupovať termínované kontrakty (futures), aby sa zabezpečili voči riziku pádu ceny. Keď sa volatilita zvýšila zo 40 na 60percen, stalo sa držanie týchto pozícií veľmi náročné.

Pokles ceny sa minulý týždeň zastavil až na 17,70 eur za tonu a momentálne sa emisie obchodujú tesne pod hranicou 21 eur. Korekcia priniesla úľavu aj na európsky energetický trh.

Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial