Piatok 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Ceny nehnuteľností rástli aj v 2. štvrťroku, no už pomalšie

Bývanie Peter Apolen 20.07.2017 | 09:55 0 Komentárov

Ceny bytov na Slovensku pokračovali vo vysokom raste aj v 2. štvrťroku, no oproti prvým trom mesiacom roka sa tempo spomalilo. 

Priemerné ceny dvojizbových bytov zaznamenali vo všetkých krajských mestách Slovenska vysoký medziročný nárast. V Bratislave to bolo o štyri percentá, v Košiciach o 7,26 percenta a v ostatných mestách Slovenska v priemere o 8,27 percenta. Uvádza to portál Nehnuteľnosti.sk.

V porovnaní s prvým kvartálom však už môžeme pozorovať spomalenie trhu. Dochádza teda stále k rastu, no k pomalšiemu, ako pri medziročnom porovnaní. Ceny nehnuteľností sa v Bratislave oproti prvému štvrťroku zvýšili v priemere o dve percentá, v Košiciach o 3,44 percenta a v ostatných mestách len o 0,82 percenta.

Najvýraznejšie rástli ceny dvojizbových bytov v treťom bratislavskom obvode, a to v priemere o šesť percent a v okrese Košice III o sedem percent. Najvyššie ceny si držia dvojizbové byty v prvom bratislavskom obvode, na úrovni 2800 eur za m2, nasledované tretím obvodom s cenou 2300 eur za m2. V celoslovenskom meradle sú po Bratislave najdrahšie byty s dvoma izbami v okresoch Košice a Trnava.

Dôvodom spomalenia trhu môže byť nižšia výstavba nových bytov v prvom štvrťroku, keď trh zatiaľ nestíha kopírovať vysoký počet nových projektov začatých počas minulého roka. „Rok 2016 bol po dlhšom čase výnimočný a počet začatých projektov, aj veľkých, odzrkadľoval dobrú náladu na trhu a úspešný predaj novostavieb. Každý sa snažil zachytiť rastúcu vlnu. Na druhej strane bolo motiváciou určite aj vyhnúť sa poplatku za rozvoj a začať stavať ešte pred vstupom tejto novely do platnosti,“ uvádza analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Martin Lazík.

Dôvodom vysokého rastu v prvom štvrťroku môže byť i očakávané nabehnutie reštriktívnych opatrení NBS, ktoré majú schladiť úverový trh sprísnením parametrov úverov na bývanie. V nasledujúcom štvrťroku očakáva analytik schladenie aktivít na trhu s nehnuteľnosťami počas leta. 

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *