Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

Ceny nehnuteľností v SR sa stále neodrazili odo dna

Súčasný vývoj v slovenskej ekonomike a vysoká miera nezamestnanosti nedávajú predpoklady na to, aby v roku 2013 začali ceny nehnuteľností výraznejšie rásť. Na druhej strane ale ani neočakávame ich väčší pokles. 

Medziročná zmena cien nehnuteľností určených na bývanie v krajinách EÚ

Krajina

1Q_2013

Španielsko

–12,8%

Maďarsko

–9,3%

Portugalsko

–7,3%

Holandsko

–7,2%

Taliansko

–5,7%

Slovinsko

–4,3%

Írsko

–3,0%

Bulharsko

–2,2%

eurozóna

–2,2%

–1,4%

Francúzsko

–1,4%

Česká republika

–0,9%

Rumunsko

–0,8%

Cyprus

–0,4%

Litva

–0,2%

Slovensko

0,0%

Belgicko

0,8%

Dánsko

1,6%

Fínsko

2,1%

Veľká Británia

2,2%

Malta

3,9%

Švédsko

4,1%

Luxembursko

4,3%

Lotyšsko

7,2%

Estónsko

7,7%

Zdroj: Poštová banka podľa údajov Eurostat

Od vypuknutia krízy a prasknutia realitnej bubliny sú kupujúci tými, ktorí udávajú na trhu tón. Takmer nepretržitý pokles cien nehnuteľností a previs ponuky nad dopytom zvýhodňujú záujemcov o kúpu pred tými, ktorí sa snažia nehnuteľnosť predať. Byty a domy sú tak síce dostupnejšie ako pred vypuknutím krízy, avšak neľahká situácia na pracovnom trhu bráni niektorým obyvateľom na zaobstaranie si nového bývania čo i len pomyslieť.

A zdá sa, že na tejto situácii sa nič nezmení ani tento rok. Najnovšie dáta potvrdzujú, že ceny nehnuteľností v Európskej únii naďalej klesajú. Bublina na realitnom trhu tak síce praskla už pred 5 rokmi, no stále celkom nespľasla.

Ceny nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku v prvom tohtoročnom štvrťroku podľa najnovších údajov Eurostatu medziročne stagnovali.Slovenské byty a domy sú tak stále o približne pätinu lacnejšie ako pred vypuknutím krízy v roku 2008. Cenový vývoj nehnuteľností za prvé tri mesiace roka 2013 korešponduje s našou prognózou o ich tohtoročnej stagnácii.

Bratislava drží prím

Podľa metodiky Národnej banky Slovenska [NBS] ceny nehnuteľností na Slovensku v prvom tohtoročnom kvartáli zaznamenali nepatrný medziročný rast o 0,4 %, čo môžeme rovnako označiť za cenovú stagnáciu. Nesúlad medzi štatistikami Eurostatu a NBS vyplýva z odlišnej metodiky. Hoci medzi týmito údajmi existujú určité rozdiely, trendy vývoja sú podľa výpočtov oboch inštitúcií veľmi podobné.

Z údajov zverejnených NBS vyplýva, že najdrahšie nehnuteľnosti boli aj počas prvého štvrťroka 2013 v Bratislavskom kraji s priemernou cenou 1 670 EUR za m2. Naopak, obyvatelia Nitrianskeho regiónu sa stretávajú aj naďalej s najnižšími cenami, v priemere 588 EUR za m2. Cenový rozdiel medzi najdrahším a najlacnejším regiónom je teda takmer trojnásobný.

Preto nečudo, že predovšetkým ľudia z okolia Bratislavy v posledných rokoch pokukujú po bývaní síce v blízkosti, ale na opačnej strane našich štátnych hraníc. V susednom Maďarsku ceny bytov a domov v prvom kvartáli medziročne poklesli o – 9,3 %. Lacnejšie ako pred rokom, a to o – 0,9 %, boli aj nehnuteľnosti v Českej republike.

Európa zatiaľ klesá

Ceny nehnuteľností klesli počas prvého tohtoročného štvrťroka najvýraznejšie v Španielsku, o – 12,8 %. Od prasknutia realitnej bubliny zlacneli nehnuteľnosti v Španielsku o viac než tretinu a aj v dôsledku krízy na realitnom trhu sa španielsky bankový sektor dostal do problémov, ktoré pomáhali hasiť európski partneri prostredníctvom záchranných úverov.

Pomerne dlhý je ale aj zoznam krajín, v ktorých už ceny nehnuteľností zamierili nahor. Drahšie ako pred rokom boli v prvom štvrťroku 2013 z dostupných údajov byty a domy v deviatich krajinách únie.

Najvýraznejšie, až o vyše sedem percent, zdraželi nehnuteľnosti v Estónsku a Lotyšsku. Lotyšsko si však v rokoch 2008 až 2010 prešlo krízou na trhu s nehnuteľnosťami a tak aj napriek poslednému cenovému rastu sú lotyšské byty a domy stále o cca – 40 % lacnejšie ako pred krízou.

V Európskej únii ako celku boli v prvom štvrťroku 2013 nehnuteľnosti o 1,4 % lacnejšie ako v rovnakom období pred rokom. V minulom roku 2012 bol pritom v EÚ zaznamenaný medziročný pokles cien bytov a domov o 1,3 %. Jedná sa o vážený priemer, v ktorom majú najväčšiu váhu najsilnejšie európske ekonomiky. V porovnaní s letom 2008, kedy ceny nehnuteľností v EÚ dosiahli svoj vrchol, boli v prvom štvrťroku 2013 európske byty a domy o približne sedem percent lacnejšie. 

Eva Sadovská, analytička Poštovej banky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *