Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

Ceny nehnuteľností v SR stále stagnujú. No v Maďarsku klesli až o desatinu

Bývanie Peter Apolen 06.08.2013 | 09:56 0 Komentárov

Od vypuknutia krízy a prasknutia bubliny na realitnom trhu sú kupujúci tými, ktorí hrajú prvé husle. Takmer nepretržitý pokles cien nehnuteľností a previs ponuky nad dopytom zvýhodňujú záujemcov o kúpu pred tými, ktorí sa snažia nehnuteľnosť predať.

Byty a domy sú tak síce dostupnejšie ako pred vypuknutím krízy, avšak neľahká situácia na pracovnom trhu bráni niektorým obyvateľom v na zaobstaranie si nového bývania čo i len pomyslieť.

A zdá sa, že na tejto situácii nič nezmení ani aktuálny rok 2013. Najnovšie dáta potvrdzujú, že ceny nehnuteľností v Európskej únii naďalej klesajú. Bublina na realitnom trhu tak síce praskla už pred 5 rokmi, no stále celkom nespľasla.

Ceny nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku v prvom tohtoročnom štvrťroku podľa najnovších údajov Štatistického úradu EÚ medziročne stagnovali. Slovenské byty a domy sú tak stále o približne pätinu lacnejšie ako pred vypuknutím krízy, teda počas roka 2008. Cenový vývoj nehnuteľností za prvé tri mesiace roka 2013 korešponduje s našou prognózou o ich tohtoročnej stagnácii.

Súčasný vývoj v slovenskej ekonomike a súvisiaca vysoká miera nezamestnanosti totiž nedávajú predpoklady na to, aby v roku 2013 začali ceny nehnuteľností výraznejšie rásť. Na druhej strane sa nám ale nezdá pravdepodobným ani ich väčší pokles.

Podľa metodiky Národnej banky Slovenska ceny nehnuteľností na Slovensku v prvom tohtoročnom kvartáli zaznamenali nepatrný medziročný rast o 0,4 %, čo môžeme rovnako označiť za cenovú stagnáciu. Nesúlad medzi štatistikami Eurostatu a NBS vyplýva z odlišnej metodiky. Hoci medzi týmito údajmi existujú určité rozdiely, trendy vývoja sú podľa výpočtov oboch inštitúcií veľmi podobné.

Z údajov zverejnených NBS vyplýva, že najdrahšie nehnuteľnosti boli aj počas prvého štvrťroka 2013

v Bratislavskom kraji s priemernou cenou 1 670 EUR za 1m2. Naopak, obyvatelia Nitrianskeho regiónu sa stretávajú aj naďalej s najnižšími cenami, v priemere 588 EUR za 1m2. Cenový rozdiel medzi najdrahším a najlacnejším regiónom je teda takmer trojnásobný. Preto nečudo, že predovšetkým ľudia z okolia Bratislavy v posledných rokoch pokukujú po bývaní síce v blízkosti, ale na opačnej strane našich štátnych hraníc. V susednom Maďarsku ceny bytov a domov v prvom kvartáli medziročne poklesli o – 9,3 %. Lacnejšie ako pred rokom, a to o – 0,9 %, boli aj nehnuteľnosti v Českej republike.

Ceny nehnuteľností klesli počas prvého tohtoročného štvrťroka najvýraznejšie v Španielsku (o – 12,8 %). Od prasknutia realitnej bubliny v roku 2008 zlacneli nehnuteľnosti v Španielsku o viac než tretinu a aj v dôsledku krízy na realitnom trhu sa španielsky bankový sektor dostal do problémov, ktoré pomáhali hasiť európski partneri prostredníctvom záchranných úverov.

Pomerne dlhý je ale aj zoznam krajín, v ktorých už ceny nehnuteľností zamierili nahor. Drahšie ako pred rokom boli v prvom štvrťroku 2013 byty a domy v 9 krajinách únie (z tých, ktorých údaje sú dostupné). Najvýraznejšie, až o vyše 7 %, zdraželi nehnuteľnosti v Estónsku a Lotyšsku. Lotyšsko si však v rokoch 2008 až 2010 prešlo krízou na trhu s nehnuteľnosťami a tak aj napriek poslednému cenovému rastu sú lotyšské byty a domy stále o cca – 40 % lacnejšie ako pred krízou.

V Európskej únii ako celku boli v prvom štvrťroku 2013 nehnuteľnosti o – 1,4 % lacnejšie ako v rovnakom období pred rokom. V minulom roku 2012 bol pritom v EÚ zaznamenaný medziročný pokles cien bytov a domov o – 1,3 %. Jedná sa o vážený priemer, v ktorom majú najväčšiu váhu najsilnejšie európske ekonomiky. V porovnaní s letom 2008, kedy ceny nehnuteľností v EÚ dosiahli svoj vrchol, boli v prvom štvrťroku 2013 európske byty a domy o cca – 7 % lacnejšie 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *