Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

Ceny nehnuteľností vo väčšine európskych ekonomík v 3. kvartáli rástli. K poklesu došlo len v 7 krajinách únie

Po vypuknutí krízy a prasknutí bubliny na realitnom trhu boli kupujúci tými, ktorí hrali prvé husle. Takmer nepretržitý pokles či nanajvýš stagnácia cien nehnuteľností a previs ponuky nad dopytom zvýhodňovali záujemcov o kúpu pred tými, ktorí sa snažili nehnuteľnosť predať. 

Byty a domy sú dostupnejšie ako pred vypuknutím krízy, avšak neľahká situácia na pracovnom trhu bráni mnohým Európanom, vrátane Slovákov, na nové bývanie čo i len pomyslieť. Podľa najnovších dát z európskeho štatistického úradu [Eurostat] však postupne dochádza v EÚ k oživovaniu cien na trhu s nehnuteľnosťami. Kým v 3. kvartáli roka 2014 došlo k medziročnému poklesu cien bytov a domov už len v 7 krajinách EÚ, v rovnakom období roka 2013 sa pokles týkal až dvojnásobného počtu krajín. 

Medziročná zmena cien nehnuteľností určených na bývanie v krajinách EÚ

Krajina

3Q_2014

Slovinsko

–5,4

Taliansko

–3,8

Rumunsko

–2,3

Cyprus

–1,7

Francúzsko

–1,2

Belgicko

–0,8

Fínsko

–0,3

Španielsko

0,3

eurozóna

0,5

Rakúsko

0,7

Holandsko

1,2

Slovensko

1,2

Bulharsko

1,8

2,3

Chorvátsko

2,6

Česká republika

2,9

Dánsko

3,3

Maďarsko

3,8

Malta

4,1

Luxembursko

4,9

Portugalsko

4,9

Litva

10,1

Švédsko

10,3

Lotyšsko

11,7

Veľká Británia

11,7

Estónsko

13,2

Írsko

15,0

Zdroj: Poštová banka podľa údajov Eurostat

Pozn.: údaje za Nemecko, Grécko a Poľsko neboli k dispozícii

Ceny nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku v treťom štvrťroku 2014 podľa Eurostatu mierne vzrástli, a to o 1,2 %. Podľa metodiky Národnej banky Slovenska [NBS] však ceny nehnuteľností na Slovensku v 3. kvartáli 2014 zaznamenali mierny medziročný pokles o – 0,4 %. Nesúlad medzi štatistikami Eurostatu a NBS vyplýva z odlišnej metodiky. Hoci medzi týmito údajmi existujú určité rozdiely, trendy vývoja sú podľa výpočtov oboch inštitúcii podobné. V prepočte sú slovenské nehnuteľnosti aj naďalej približne o pätinu lacnejšie ako pred vypuknutím krízy, teda počas roku 2008 a nachádzajú sa zhruba na úrovni cien z prvého polroka 2007.

Výraznejšiu zmenu v cenách nehnuteľností neočakávame ani počas tohto roka. Vývoj sa bude podľa nás aj naďalej niesť v duchu stagnujúceho trendu. Súčasný vývoj nielen v slovenskej, ale aj európskej ekonomike totiž nedáva predpoklady na to, aby v roku 2015 začali ceny nehnuteľností výraznejšie rásť. Napriek zlepšujúcej sa situácií na trhu práce a rastúcim mzdám je miera nezamestnanosti u nás stále pomerne vysoká, čo bude aj naďalej brzdiť rast cien bytov a domov. Na druhej strane sa nám ale nezdá pravdepodobným ani ich väčší pokles.

Z údajov zverejnených NBS vyplýva, že najdrahšie nehnuteľnosti boli aj počas tretieho štvrťroka 2014 v Bratislavskom kraji s priemernou cenou 1 642 EUR za 1m2. Preto nečudo, že predovšetkým ľudia z okolia Bratislavy v posledných rokoch pokukovali po bývaní síce v blízkosti, ale na opačnej strane našich štátnych hraníc. Aktuálne im však nehrá do karát situácia v susednom Maďarsku, kde ceny bytov a domov v treťom kvartáli 2014 medziročne vzrástli o 3,8 %. Drahšie ako  počas tretieho kvartálu  2013, a to o 2,9 %, boli aj nehnuteľnosti v Českej republike a mierny rast o 0,7 % vykázali aj rakúske nehnuteľnosti.

Spomedzi krajín EÚ klesali ceny nehnuteľností počas tretej štvrtiny roka 2014 najvýraznejšie v Slovinsku, a to o – 5,4 %. Žiadne dvojciferné poklesy cien sa tak už v krajinách únie neobjavili. Najmenší prepad, o – 0,3 %, zaznamenal fínsky realitný trh. Toho sa však nedotkla kríza a pokles cien prvýkrát zaznamenal až v tomto roku.

Značne dlhší je ale zoznam krajín, v ktorých už ceny nehnuteľností zamierili smerom nahor. Drahšie ako pred rokom boli v treťom štvrťroku 2014 byty a domy v 18 krajinách únie, za ktoré boli údaje dostupné. Najvýraznejšie, až o 15,0 %, zdraželi nehnuteľnosti v Írsku. Táto ostrovná krajina si však v rokoch 2008 až 2012 prešla krízou na realitnom trhu spojenou s výraznými medziročnými prepadmi cien nehnuteľností o desiatky percent. A tak aj napriek cenovému rastu z posledných kvartálov sú írske byty a domy stále lacnejšie ako pred krízou.

V Európskej únii ako celku boli v treťom štvrťroku 2014 nehnuteľnosti o 2,3 % drahšie ako v rovnakom období roku 2013. Jedná sa o vážený priemer, v ktorom majú najväčšiu váhu najsilnejšie európske ekonomiky. V eurozóne ako takej ceny nehnuteľností v pozorovanom období viac-menej stagnovali, resp. mierne vzrástli, a to o pol percenta.

Jana Glasová, analytička Poštovej banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *