Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Ceny nehnuteľností zvýšili dostupnosť bývania

BankyBývanie 14.02.2012 | 19:41 0 Komentárov

Najrýchlejší medzikvartálny pokles cien v roku nielen vymazal pokles dostupnosti bývania v treťom kvartáli, ale dokonca ju vyniesol na nové maximum 92,9 bodu. Dostupnosť bývania však bola počas roku 2011 najviac ovplyvňovaná zmenami úrokových sadzieb. Vďaka ich rastu sme v druhom a treťom štvrťroku zaznamenali stagnáciu, resp. mierny pokles dostupnosti bývania.

Ako vysvetľuje analytik Tatra banky Boris Fojtík, ceny nehnuteľností na Slovensku v poslednom kvartáli pokračovali v poklese. Oproti predošlým kvartálom sa však pokles zrýchlil z 0,6 % na takmer 1 %. Príčinou je pravdepodobne rastúca neistota a s tým spojené odkladanie kúpy nehnuteľnosti. Ceny za m² zaznamenali pokles v každom kraji s výnimkou Prešova, kde podľa NBS došlo k nárastu cien domov a víl v turisticky atraktívnom popradskom regióne.

dostupnost-byvania-tatra-februar-2012

Index je založený na metodológii Národnej asociácie realitných agentúr v USA. Hodnota indexu 100 znamená, že priemerná rodina s priemerným príjmom (1,8 násobok priem. hrubého príjmu v SR, BA) vynakladá 25 % svojho hrubého príjmu na splátku 30-ročnej hypotéky bytu s rozlohou 70 m². Hypotéka pokrýva 80 % z ceny nehnuteľnosti. Čím je hodnota indexu vyššia, tým je vyššia aj dostupnosť bývania (splátka hypotéky tvorí menšiu časť príjmu domácnosti).

Pokles aktivity je vidieť aj na vývoji stavu úverov na bývanie a obozretnosť je pravdepodobne na oboch stranách úverového vzťahu. Situácia však rozhodne nie je tak dramatická ako na prelome rokov 2008 a 2009.

Náš predpoklad stagnácie cien, resp. len mierneho rastu kopírujúceho infláciu sa ukázal ako mierne optimistický a neistota, ktorá v druhom polroku kulminovala stiahla ceny ešte nižšie. Vo vývoji cien nehnuteľností sa žiadne prevratné zmeny očakávať nedajú. Aj v roku 2012 by mali naďalej mierne klesať, keďže neistota na trhu bude pretrvávať.

Dá sa očakávať, že aj v roku 2012 budú veľkou mierou ovplyvňovať index dostupnosti bývania úrokové sadzby. Ich pohyb bude ovplyvnený nielen nepriaznivým externým vývojom, ale aj vývojom vo verejných financiách SR. Z tohto pramení aj riziko nárastu sadzieb na hypotékach. Svojou troškou by mal do vývoja indexu dostupnosti bývania prehovoriť aj nominálny rast miezd zhruba o dve percentá. Na základe predpokladaného vývoja jednotlivých zložiek indexu sa dá predpokladať, že dostupnosť by mohla byť v tomto roku v priemere na podobných úrovniach ako v roku 2011.

Zdroj: Boris Fojtík, analytik Tatra banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *